Інфекції та інвазивні види досягатимуть Антарктиди через глобальне потепління

Через глобальне потепління інфекції та інвазивні види рослин і тварин зможуть досягати Антарктиди і заселяти її береги. Усе тому, що з потеплінням і таненням льодовиків зникають природні бар’єри, які раніше захищали континент від заселення чужинцями. Як показало моделювання течій у Південному океані, ділянці Світового океану навколо Антарктиди, берегів континенту досягають шматки сміття, які можуть переносити живих організмів з Австралії, півдня Африки та Америки та навколишніх островів. Результати моделювання опублікували в журналі Global Change Biology.

Кількість частинок сміття, які досягали берегів Антарктиди за 1-2 (a) та 2-3 роки (b). Що темніше забарвлення, то більше частинок сміття. Dawson et al. / Global Change Biology

Кількість частинок сміття, які досягали берегів Антарктиди за 1-2 (a) та 2-3 роки (b). Що темніше забарвлення, то більше частинок сміття. Dawson et al. / Global Change Biology

Звідки сміття прибувало в Антарктиду?

Як виявили науковці, між Антарктидою та усіма континентами Південної Півкулі існують тісні зв’язки, а шматки сміття з цих континентів можуть досягати берегів Антарктиди за три роки. Найбільш вразливими регіонами Антарктиди, згідно з результатами моделювання, виявилися Південні Шетландські острови та Антарктичний півострів.

Найчастіше досягало Антарктиди сміття з навколишніх островів — приблизно 0,8 відсотка сміття з островів Маккуорі поблизу Австралії, Південної Джорджії поблизу Південної Америки та архіпелагу Кергелен в Індійському океані досягало берегів континента. Це невеликий відсоток, але зі збільшенням кількості сміття в океані збільшуватиметься і кількість сміття на берегах Антарктиди.

Як захищають океан від сміття

📸 Щоб збирати сміття, спершу потрібно знати його розташування на морському дні та що саме збирати. З цим впорається підводний робот компанії Skarv Technologies, який пофотографував та класифікував сміття на дні.

🐚 Біологічним способом очищення водойм від сміття можуть бути молюски, які й так є природними фільтрами. Як вважають британські науковці, їхні випорожнення можуть бути способом очищення водойм від мікропластику.

🪼 А для активного збору сміття під водою німецькі інженери розробили робота-медузу, який вміє плавати та збирати рештки морського сміття з товщі води і робить це майже безшумно, щоб не заважати морським мешканцям.