Робот-медуза збере сміття під водою

Німецькі інженери створили схожого на медузу м'якого робота, який вміє не лише плавати, як морська тварина, а і зможе захопити з собою сміття з води. Медузоподібний спосіб плавання дає можливість безконтактно хапати предмети, керуючи потоками рідини. Крім того, робомедуза майже безшумна, тому не завдасть дискомфорту природним мешканцям водойм, які очищатиме. Присвячена роботу стаття опублікована у Science Advances.

Tianlu Wang et al. / Science Advances, 2023

Tianlu Wang et al. / Science Advances, 2023

Чому інженери надихались медузами?

За оцінками, 70 відсотків морського сміття опускається на дно. Причому близько 60 відсотків з нього складає пластик, на розкладання якого йдуть сотні років, протягом яких він завдає шкоди екосистемам. Для збирання сміття пропонують використовувати роботів, проте вони повинні працювати акуратно та безшумно, щоб безпечно взаємодіяти з підводним середовищем. При цьому більшість з наявних роботів зазвичай громіздкі і шумні через електродвигуни або гідравлічні приводи.

Тому команда інженерів з Інституту інтелектуальних систем імені Макса Планка, що у Німеччині, вирішила звернутися за конструкційними рішеннями до медуз. У природі ці тварини використовують реактивний рух, а їхнє м'яке тіло, що легко деформується, дозволяє їм адаптуватися і орієнтуватися в складному середовищі. Надихнувшись цим, інженери створили Jellyfish-Bot — робота, який імітує рух медуз, і може стати корисним для збирання сміття під водою.

Динаміка води під роботом під час плавання. Робот пливе нагору зі сміттям. Tianlu Wang et al. / Science Advances, 2023

Динаміка води під роботом під час плавання. Робот пливе нагору зі сміттям. Tianlu Wang et al. / Science Advances, 2023

Якого робота створили вчені?

Свого робота інженери проєктували таким чином, щоб він нагадував дорослу особину поширених медуз аурелій. Jellyfish-Bot має шість м'яких ніжок, а діаметр верхівки робота складає 16 сантиметрів. Рух Jellyfish-Bot забезпечує комбінація м'яких і жорстких елементів у конструкції ніжок, а також штучні м'язи з електроприводами, які керують рухом кожної. Робот може розігнатися до швидкості у 6,1 сантиметра на секунду, а заразом і захопити з собою з морського дна сміття.

Робот пливе нагору зі сміттям. Окремі свої щупальця робот може використовувати для того, щоб тримати предмети. Tianlu Wang et al. / Science Advances, 2023

Робот пливе нагору зі сміттям. Окремі свої щупальця робот може використовувати для того, щоб тримати предмети. Tianlu Wang et al. / Science Advances, 2023

Під час руху Jellyfish-Bot, рідина потрапляє під його ніжки і шапку під дією тиску та дрейфує разом з тілом. У природі медузи таким чином ловлять здобич, а Jellyfish-Bot зможе нести сміття. Розробники також передбачили, що Jellyfish-Bot зможе використовувати окремі щупальця, якими буде тримати предмети, тоді як решта продовжать забезпечувати рух.

Крім того, два або більше таких роботів можуть співпрацювати, щоб нести предмети, які одному роботу важко захопити і транспортувати. Наприклад, два роботи могли одночасно схопитися з обох боків за медичну маску, щоб підняти її нагору.

Max Planck Institute for Intelligent Systems / YouTube