Хімічні коктейлі омолодили клітини мишей і людей протягом тижня

Шість коктейлів хімічних речовин, які діють на пов'язані зі старінням гени, омолодили постарілі клітини мишей і людей менш ніж за тиждень. Це дає надію на створення доступніших за генну терапію препаратів для сповільнення та відвернення старіння, пишуть американські дослідники у журналі Aging.

GIPHY

GIPHY

Чому це важливо?

У процесі старіння в організмі накопичуються постарілі клітини. Вони не здатні ділитися й нормально виконувати свою функцію, але й не помирають самостійно. Зі збільшенням їхньої кількості пов'язують такі ознаки старіння, як поширені запальні процеси, атрофія м'язів тощо. Потенційно допомогти з цим можуть сенолітики — засоби, які прицільно вбивають постарілі клітини. Однак ще дієвішим може бути не знищення, а омолодження старих клітин. Його досягали у дослідах, доставляючи до клітин бажані гени. Проте підхід із генетичним втручанням буде малодоступним, зокрема через високу вартість. Тому вчені Гарвардської медичної школи спробували відтворити ефект генної терапії хімічною альтернативою, тобто ліками, що їх можна вводити зовні.

Яких успіхів з омолодження вдалося досягти?

Порівнявши експресію генів молодих та постарілих клітин, науковці визначили, якими змінами можна відновити нормальну функцію старих клітин. Вони зосередилися на генах Яманака, вплив на експресію яких генною терапією у попередніх дослідженнях дозволяв відвернути старіння. Під час пошуків молекул з бажаною дією, вчені виявили шість різних хімічних коктейлів невеликих молекул, які здатні омолодити клітини мишей і людей. Найбільш ефективні усього за чотири дні зменшували біологічний вік клітин на більш ніж три роки. Тобто експресія генів постарілих клітин стала відбуватися подібно до молодих. Наступні досліди вчені хочуть провести вже на живих тваринних моделях, щоб з'ясувати, як довго триває ефект від хімічних коктейлів.

Які ще методи випробовують вчені у боротьбі зі старінням

💩 Проводять трансплантацію калу від молодих мишей до старих

🍇 Шукають природні ліки проти старіння, наприклад, у виноградних кісточках

👃 Випробовують противікову генну терапію у вигляді зручного спрею для носа

👶🏻 І тестують наявні ліки для пригнічення імунної системи як засіб проти старіння, що придатний для короткочасного приймання у молодості