У зразках з астероїда Рюгу знайшли сліди замерзання й розмерзання води
У ґрунті з астероїда Рюгу, який на Землю доставила місія «Хаябуса-2», виявили сліди замерзання води та танення льоду в приповерхневих його шарах. Як вважають планетологи, періодичні цикли замерзання та танення утворили в астероїді тріщини та жилки магнетиту, які раніше не спостерігали в примітивних метеоритах. Отримані результати допоможуть краще зрозуміти, як вода зберігалася на астероїдах протягом довгого часу та як була занесена з них на планети. Дослідження опублікували в журналі Nature Astronomy.
Як вивчали воду в зразках астероїда Рюгу?
Як вважають астрономи, у ранній Сонячній системі саме астероїди транспортували більшу частину води до планет земної групи. На те, як саме це відбувалося, можуть вказати залишкові структури у ґрунті астероїдів, які могли сформуватися внаслідок взаємодії талих вод та первинних мінералів.
У зразках астероїда Рюгу виявили мікроскопічні тріщини та жилки в дрібнозернистій матриці, що містить підвищений рівень філосилікатів, магнетиту, сульфідів та доломіту. Знайдені тріщини мають складну геометрію, деякі з них утворюють мережі, а жили відрізняються різними формами — від гострих до хвилястих. Ці структури, ймовірно, сформувалися внаслідок термічних циклів заморожування та танення води в діапазоні температур від 0 до 20 градусів за Цельсієм.
Аналогічні процеси науковці змоделювали в лабораторії на зразках глини, що підтверджує правдоподібність цих висновків. Отримані результати свідчать про те, що такі процеси можуть призводити до поступового розтріскування великих астероїдів, що, своєю чергою, сприяє транспортуванню води всередині них. Нові дослідження є важливими для розуміння структурних і мінеральних характеристик примітивних астероїдів, можуть допомогти в пошуках води як ресурсу для майбутніх космічних місій і відкривають нові горизонти у вивченні еволюції Сонячної системи та процесів, які впливають на формування планет.
Що ще знаходили у космічному ґрунті
🌑 Китайські науковці опублікували перші результати аналізу ґрунту зі зворотного боку Місяця — він відрізнився меншою щільністю та підвищеним вмістом оксидів алюмінію і кальцію.
☄️ У NASA показали розконсервовані зразки астероїда Бенну, який знаходиться на відстані 126 мільйонів кілометрів від Землі. Ці зразки чекали на відкриття капсули протягом 3,5 місяця.
💦 У зразках ґрунту, який привезли на Землю астронавти місії «Аполлон-17», виявили водень — компонент води, що свідчить про тривале зберігання води у місячному ґрунті.