У привезених «Аполлоном-17» зразках місячного ґрунту виявили водень

У зразках ґрунту, який з Місяця на Землю привезли астронавти місії «Аполлон-17», виявили водень — один з компонентів води, яка утворюється на Місяці. Відкриття водню у зразках свідчить, що він може надовго зберігатися у місячному ґрунті. У майбутньому цей водень може стати ресурсом для астронавтів, що вивчатимуть Місяць, розповідає Дослідницька лабораторія ВМС США. Стаття вчених опублікована у Communications Earth & Environment.

Один зі зразків, які з Місяця доставила місія «Аполлон-17». Не використовувався у дослідженні. NASA / Johnson Space Center

Один зі зразків, які з Місяця доставила місія «Аполлон-17». Не використовувався у дослідженні. NASA / Johnson Space Center

Звідки взялася вода на Місяці?

Через те, що Місяць не має магнітосфери та атмосфери, він легко піддається бомбардуванню зарядженими частинками з Сонця. Ці частинки можуть доставляти на супутник іони водню, які потім, внаслідок реакції з місячним ґрунтом, утворюють воду чи її компоненти – молекулярний водень (H2) і гідроксил. Ці сполуки на Місяці виявляли як за допомогою дистанційних спостережень з орбіти, так і у деяких зразках, які доставляли з Місяця, наприклад, місії «Аполлон».

Місячна вода може стати цінним ресурсом для астронавтів, які у майбутньому освоюватимуть Місяць. Утім, досі точно незрозуміло, наскільки ефективно супутник зберігає її та де ця вода найбільше утворюється. Нові підказки виявили дослідники Лабораторії ВМС США у зразках, які з Місяця у 1972 році доставили астронавти місії «Аполлон-17».

Який водень знайшли у зразках?

Водень, який виявили у зразках трансмісійним електронним мікроскопом, був здебільшого зосереджений у крихітних «кишенях» мінералів фосфату кальцію, апатиту і мериліту. Доти у зразках місій «Аполлон» у таких «кишенях» виявляли лише гелій. Водень, який виявили науковці, зберігався і навіть після нагрівання зразків до температури у 140 градусів Цельсія — близької до максимально можливої на Місяці. Крім того, вчені виявили і молекулу водню, хоча раніше вважалося, що H2 може зберігатися на Місяці не більше кількох годин. Результати дослідників свідчать, що на Місяці можуть бути значні запаси водню, які зберігаються навіть попри жорсткі умови на супутнику.

  • Раніше з'ясувалося, що утримувати воду на Місяці допомагає і земне магнітне поле. Виявилося, високоенергетичні електрони з магнітосфери Землі допомагають воді формуватися навіть коли впливу Сонця недостатньо.