Гра для тренування мозку зменшила хронічний біль у пацієнтів не гірше за ліки
Гра для тренування мозку зменшила в пацієнтів хронічний біль, спричинений порушенням передачі сигналів між нейронами. У випробуваннях вона виявилася настільки ж ефективною, як опіоїдні знеболювальні, а іноді навіть кращою. Хоча поки технологію випробували лише на чотирьох пацієнтах, вона може стати доступним методом боротьби з хронічним болем. Дослідження опублікували в The Journal of Pain.
Як гра змогла замінити знеболювальні ліки?
Для гри науковці розробили та надрукували на 3D-принтері пристрій, що зчитував мозкову активність пацієнтів з очною нейропатією — хронічним болем через порушену провідність очного нерва. У таких пацієнтів змінюється мозкова активність: зростає кількість повільних тета-хвиль і швидких бета-хвиль, тоді як кількість альфа-хвиль зменшується. Це впливає на те, як різні частини мозку, залучені у сприйнятті болю, комунікують між собою.
Розроблена науковцями гра виявляла сплески такої мозкової активності, пов’язані з болем. У ній учасники в окулярах віртуальної реальності могли керувати медузою, що плавала у воді. Чим темнішою була вода, тим більше було пов’язаної з болем активності. Коли ж учасники заспокоювалися й у них нормалізовувалася мозкова активність, вода знову ставала світлою. Протягом чотирьох тижнів пацієнти під наглядом науковців тренувалися заспокоюватися та впливати на мозкову активність, пов’язану з болем.
Після 20 таких занять їх спонукали протягом наступних п’яти тижнів користуватися грою самостійно вдома. У трьох з чотирьох пацієнтів значно зменшилися прояви нейропатії на п’ятий тиждень самостійного користування порівняно з першим днем використання гри. Надалі науковці планують провести більше клінічне випробування технології за участі понад 200 пацієнтів з хронічним болем після травми спинного мозку чи порушення провідності його нервів.
Як технології допомагають зменшити біль без ліків
🪸 Споглядання картин підводного світу у віртуальній реальності виявилося здатним зменшувати відчуття болю в пацієнтів з раком.
🖼 Навіть простий перегляд зображень природи зміг зменшити біль і пов’язану з ним мозкову активність у людей, яких били нешкідливим електричним струмом.
🌿 Крім болю, перебування на природі й увага до рослинності довкола допомогли зменшити відчуття стресу, пригнітивши негативні враження та підкресливши позитивні.
🌊 А проведення дитинства біля води виявилося корисним навіть у дорослому віці, спонукаючи частіше перебувати на природі та покращуючи загальне самопочуття.