Горбаті кити виявилися короткозорими. Через це вони не бачать рибальських сіток навіть на відстані 30 метрів і гинуть
У горбатих китів знайшли аналог людської короткозорості, через що тварини не можуть на відстані розгледіти дрібні об’єкти, як-от рибальські сітки. Така низька гострота зору може бути причиною частої смерті китів через заплутування у сітках. Науковці сподіваються, що їхнє відкриття допоможе захистити китів від цього, зокрема спонукаючи рибалок не встановлювати сітки на шляхах міграції горбатих китів або помічати їх видимими для китів елементами. Дослідження опублікували в журналі Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences.

Моделювання зору китів на відстані 15 і 75 метрів. Зліва показано м'яч під водою, а справа — рибальську сітку. Bolin et al. / Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences, 2025
Як проводили перевірку зору китів?
Науковці вивчали око молодого горбатого кита (Megaptera novaeangliae), якому провели евтаназію після того, як він викинувся на берег. Для визначення гостроти його зору науковці провели аналіз будови всього ока та його тканин. Це допомогло з’ясувати, як світлові промені проходять крізь нього та вловлюються сітківкою кита. Кутова роздільна здатність зору кита виявилася на рівні 0,25 градуса, що набагато менше за очікувану для його розміру ока.
За цим показником науковці змоделювали, наскільки добре горбаті кити бачать на різній відстані. Як виявилося, вони можуть розпізнавати силуети великих об’єктів, таких як косяки риб, на відстані до 75 метрів. Утім більш дрібні об’єкти вони перестають помічати вже на відстані 3-4 довжин свого тіла, тобто близько 30 метрів. Якщо об’єкти мають контрастні кольори, то відстань, на якій кити можуть їх розгледіти, збільшується удвічі. Такі контрастні об’єкти на сітках і суднах можуть вберегти китів від зіткнення з ними.
Як людська діяльність впливає на китів
🛳 Зіткнення з кораблями та потрапляння в рибальські сітки скоротили тривалість життя китів з півночі Атлантичного океану на 80 років порівняно з їхніми родичами з півдня.
🤏 Зменшення кількості їжі через потепління океану та потрапляння в рибальські сіті пов’язали зі зменшенням розмірів північних гладких китів в останні 40 років.
😵 Глобальне потепління призвело до смерті від голоду близько семи тисяч горбатих китів з півночі Тихого океану. Через збільшення температур океану зменшилася кількість доступної їм їжі.
🫠 І навіть коли потепління не є основною причиною вимирання китів, воно може завадити й без того повільному відновленню популяцій південних китів.