Північні кити за сорок років зменшилися

Американські дослідники з'ясували, що довжина тіла північних гладких китів помітно зменшилася протягом десятиліть. Згідно з їхніми розрахунками, починаючи з 1981 року максимальна довжина дорослих китів зменшувалася на 2,5 сантиметри щороку. Тому народжені у наш час кити у дорослому віці будуть аж на метр коротшими за тих, що народилися 40 років тому. Про це йдеться у статті журналу Current Biology.

NOAA / Wikimedia Commons

NOAA / Wikimedia Commons

Що це за тварини?

Північні, або атлантичні, гладкі кити (Eubalaena glacialis) — це морські ссавці з родини китових, які населяють північний регіон Атлантичного океану. Вони мають великі розміри тіла, сягаючи у довжину у середньому 16 метрів. Але це мирні тварини, які харчуються переважно дрібними ракоподібними та іншими безхребетними, повільно плаваючи океаном. Через це, а також через високий вміст цінного для людей жиру в організмі, що давав змогу тварині плавати на поверхні після її вбивства, у минулому північні кити вважалися бажаною ціллю китоловів. Це призвело до значного скорочення чисельності тварин, які й зараз є одними із найуразливіших китів у світі з кількістю особин, меншою за 400. Хоча зараз діє глобальна заборона на вилов північних китів, їм все ще загрожує людська діяльність. Головними загрозами є зіткнення цих повільних тварин зі швидкими кораблями, а також заплутування в рибальських снастях. Відносно мало відомо, як це впливає на життя та здоров'я особин, яким вдалося пережити зіткнення або вирватися з сітей. Тому вчені з Національного управління океанічних та атмосферних досліджень США взялися вивчати північних китів.

Як досліджували стан тварин?

Атлантичні кити перебувають під прицілом вчених вже декілька десятиліть, тому науковці знають навіть рік народження майже кожного з них і зібрати про них інформацію нескладно. Для цього дослідження науковці проаналізували дані, отримані під час спостереження за китами із літаків та за допомогою дронів.

Усього в процесі роботи автори здійснили 202 вимірювання довжини тіла 129 північних китів, які народилися між 1981 та 2019 роками. Із них 133 вимірювання здійснилися з літака між 2000 та 2002 роками, а ще 69 — за допомогою дронів між 2016 та 2019 роками. Тоді вчені зіставили розміри тіла дорослих особин із часом їхнього народження, урахувавши також, чи заплутувалися кити або їхні матері у сітях.

Що з'ясували науковці?

Вони помітили закономірність, яка пов'язує рік народження тварини та довжину її тіла. Так, дорослі кити, народжені у 1981 році, мали довше тіло, ніж молодші дорослі кити. За розрахунками, у середньому кожного року з 1981-го атлантичні кити ставали коротшими на 2,5 сантиметри. У такому разі кит, народжений у 2019 році, в дорослому віці матиме на метр коротше тіло, ніж народжений у 1981 році кит, зазначають вчені. Це відповідає скороченню максимальної довжини тіла на 7,3 відсотка.

Але вчені також знайшли зв'язок укорочення та заплутування у рибальських сітях. Більш ніж 80 відсотків китів мали шрами від заплутування, а ті, що мали найважчі враження, демонстрували менші розміри тіла. Так само кити, чиї матері мали досвід зустрічі з сітями у період вигодовування дитинчат, були коротшими. Вчені припускають, що зв'язок можна пояснити збільшеним опором від тягнення за собою рибальських снастей, через що тварина витрачала багато енергії, яка могла б піти на ріст та поживу для дитинчат. Але на їхню думку, зменшення розмірів північних китів спричинене тим, що тварини зазнають кумулятивного впливу загроз в океані, до яких також належить зменшення доступності їжі внаслідок зміни клімату.