«Сови» виявилися більш вразливими до депресії через зловживання алкоголем і недосипання
Психологи з’ясували, що вищий ризик депресії у людей-«сов», які пізно прокидаються та йдуть спати, пов’язаний із гіршою якістю сну та вищим рівнем споживання алкоголю. Крім того, на появу депресії в них впливала гірша, ніж у «жайворонків», здатність усвідомлювати та приймати свої почуття. Науковці припускають, що спрямовані на усвідомлення своїх почуттів і дій практики, такі як майндфулнес медитація, можуть знизити ризик депресії в «сов». Дослідження опублікували в журналі PLOS One.
Як виявили зв’язок між усвідомленістю почуттів і депресією?
Науковці проводили опитування молоді, у якому враховували їхні хронотипи, тобто розподіл активності протягом доби, схильність до депресії, рівень споживання алкоголю, якість сну, усвідомленість і сфокусованість на негативних почуттях. Як виявилося, лише 38 учасників дослідження були «жайворонками», тобто вставали та лягали спати рано, ще 252 були «совами», а решта 256 мали проміжний хронотип.
Порівняно з «жайворонками» та людьми з проміжним хронотипом, у «сов» був вищим рівень депресії, що пов’язали з вищим рівнем румінації, тобто фокусування на своєму поганому ментальному стані. Натомість «жайворонки», як вважають науковці, мали нижчий рівень депресії завдяки якостям, які описують як «майндфулнес»: усвідомлення своїх емоцій і прийняття як позитивних, так і негативних. Ці якості можуть страждати тоді, коли люди не сплять достатньо, наприклад, коли «совам» доводиться прокидатися раніше за комфортний для них час через роботу чи навчання.
Хоча загалом «сови» споживали більше алкоголю, ніж «жайворонки» та люди з проміжним хронотипом, вони все ж вживали його у помірних дозах. І таке помірне вживання, як виявилося, навіть зменшувало ризик депресії. Науковці пояснюють це тим, що алкоголь допомагав «совам» налагоджувати соціальні зв’язки та відволікатися від румінації. Утім, зважаючи на негативний вплив алкоголю на здоров’я в цілому, дослідники рекомендують звернути більшу увагу на розвиток якостей «майндфулнес», які значно краще знижують ризик депресії.
Чим ще відрізняються «сови» та «жайворонки»
🕐 Генетичні відмінності, які визначають хронотип людини, вплинули також на те, як добре люди адаптуються до переходу на літній час, причому «жайворонкам» це зробити легше.
🫀 Хронотип впливає й на те, наскільки ефективними будуть ліки: коли «сови» приймали ліки від високого тиску ввечері, то зменшували ризик інфаркту на третину.
🧠 Крім того, «сови» виявилися більш здібними за «жайворонків» у завданнях на інтелект, логіку, пам’ять та реакцію, але поки невідомо, як саме хронотип впливає на розумові здібності.