Приймання ліків проти тиску увечері знизило ризик інфаркту у «сов» на третину

Медики знайшли зв’язок між часом прийому ліків від підвищеного тиску та ризиком інфаркту. Це пов’язали з різними хронотипами — схильністю бути більш активними вранці чи ввечері. Для людей-«сов», які пізно прокидалися та лягали спати, ризики інфаркту були вищими, якщо вони приймали ліки від тиску вранці, і нижчими — якщо ввечері. Розуміння залежності оптимального часу прийому ліків від хронотипу допоможе лікарям краще підбирати курс лікування, залежно від особливостей їхніх пацієнтів. Про це повідомили у журналі eClinicalMedicine.

GIPHY

GIPHY

Які ще залежності виявили вчені?

Дослідження було частиною програми TIME (Treatment in Morning versus Evening — лікування вранці чи ввечері) і мало на меті дослідити вплив хронотипу на ризики інфаркту та інсульту при ранішньому та вечірньому прийомі ліків від підвищеного тиску. Для цього вчені визначили хронотипи 5358 учасників програми і поділили їх на дві групи: «сов» і «жайворонків» відповідно до даних опитування на визначення хронотипу. На період дослідження учасники продовжували пити ліки в призначений раніше час: половина вранці, а інша — ввечері.

Результати показали достовірний зв’язок між прийомом ліків у відповідний хронотипу час та зниженим ризиком інфаркту. Так, якщо «сови», які звикли пізно прокидатися та лягати спати, пили ліки від підвищеного тиску саме ввечері, то їхні шанси потрапити до лікарні з інфарктом знижувалися на 34 відсотки. Приблизно такий самий результат був і в «жайворонків», які приймали ліки вранці. Проте для інсульту такого зв’язку не виявили: ризик потрапити до лікарні з інсультом у «сов» був вищим, ніж у «жайворонків», незалежно від часу прийому ліків. Таким чином, медики показали, що лікування необхідно підлаштовувати не лише під вагу, стать і швидкість обміну речовин у пацієнта, але і під його добові ритми.

  • «Сови» мають не лише вищі ризики інсульту. Дослідження показало, що їм важче, ніж «жайворонкам», пристосовуватися до переходу на літній час.