Фізичний стрес зробив джмелів песимістичними
Фізичний стрес, такий як струшування або захоплення в пастку, зробив джмелів більш песимістичними, показало дослідження. У ньому комахи, які пережили такий стрес, рідше обирали місця з винагородою у вигляді цукрового сиропу, ніж контрольні джмелі, які не стресували. Це перше дослідження на комахах, яке доводить у них зниження очікувань, а не просто відсутність мотивації до їжі чи втрату інтересу, через стрес. Його результати опублікували в журналі Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences.

Ілюстрація процесу навчання джмелів. Procenko et al. / Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences, 2024
Як виявили песимістичні настрої джмелів?
Дослідники використали робочих самиць земляних джмелів (Bombus terrestris), щоб дослідити вплив стресу на їхні очікування стосовно їжі. Спочатку джмелів тренували розпізнавати велику та маленьку винагороду — розчин цукру високої та низької концентрації відповідно. Їх навчили асоціювати велику винагороду з показуванням синього кольору на екрані та кімнатою ліворуч від них, а маленьку — із зеленим кольором та кімнатою праворуч.
Далі комахам показували змішаний синьо-зелений колір. Якщо перед вибором кімнати справа чи зліва від них джмелів струшували чи ненадовго захоплювали в пастку, вони набагато рідше обирали кімнату з великою винагородою. Це свідчить про зниження очікувань стосовно винагороди через стрес, адже без втручання джмелі частіше обирали кімнату з великою винагородою. Такі результати свідчать про значно складніший процес мислення у комах, ніж вважали раніше, та їхню здатність пов’язувати негативний досвід з настанням негативних подій у майбутньому.
Наскільки кмітливими є джмелі
🧠 Нещодавно біологині вдалося створити у джмелів хибні спогади, скомбінувавши їхні попередні, справжні спогади. Раніше таку властивість пам’яті вважали лише людською.
🐝 У джмелів також виявили здатність до логічного мислення: коли вони знали, що десь поруч має бути винагорода у вигляді цукрового сиропу, то продовжували її шукати, навіть якщо не натрапляли на неї з першого разу.
💧 Також у джмелів помітили здатність розрізняти на відстані воду та цукровий сироп. Як вважають науковці, комахи здатні це робити за невеликими відмінностями в оптичній густині.