Біологиня викликала у джмелів хибні спогади, як у людей

У джмелів вперше сформували хибні спогади, змушуючи їхній мозок об’єднувати різні елементи попередніх спогадів у нові, яких не існувало раніше. Це означає, що пам’ять джмелів є конструктивною, тобто спогади не завжди є точним відтворенням минулих подій, як і в людей. Як вважає авторка дослідження, наявність такої пам’яті у джмелів може свідчити й про наявність епізодичної пам’яті чи навіть здатності уявляти майбутні події, реконструюючи свої спогади. Результати дослідження вона опублікувала в журналі Philosophical Transactions of the Royal Society B.

Графічне зображення експерименту: спершу джмелям показували два предмети, які потім ставали «знайомими», а після цього — чотири предмети з різним ступенем знайомості. Gema Martin-Ordas / Philosophical Transactions of the Royal Society B, 2024

Графічне зображення експерименту: спершу джмелям показували два предмети, які потім ставали «знайомими», а після цього — чотири предмети з різним ступенем знайомості. Gema Martin-Ordas / Philosophical Transactions of the Royal Society B, 2024

Навіщо створювати джмелям хибні спогади?

Схильність нашого мозку формувати хибні спогади на основі реальних раніше вважали виключно людською рисою, але останніми роками схожі ознаки знаходили й у деяких тварин, наприклад каракатиць. Такі помилки пам’яті називають кон'юнкційними і їх дослідження допомагає науковцям краще зрозуміти природу пам’яті та факторів, які впливають на її погіршення, як-от за появи деменції. Тому науковиця з шотландського Університету Стерлінга вирішила дослідити здатність джмелів, чия нервова система є простішою за людську, також створювати хибні спогади.

Що показав експеримент з джмелями?

Дослідниця провела експеримент з дикими джмелями трьох видів: польового (Bombus pascuorum), земляного (B. terrestris) та міського (B. hypnorum) джмелів. Спочатку вона показувала джмелям два різні об’єкти-приманки з цукровим сиропом. Після хвилинної перерви вона давала джмелям обрати один із чотирьох об’єктів: перший — вже відомий їм, другий — той, що поєднував ознаки двох відомих об’єктів, третій — той, що мав нові та вже відомі ознаки, і четвертий — повністю незнайомий.

Як виявилося, джмелі здатні правильно впізнавати старі об’єкти, тобто вони мали гарну пам’ять на об’єкти загалом. А тоді, коли джмелі таки помилялися, вони частіше обирали об’єкти з відомими їм ознаками, ніж повністю нові. Таким чином науковиця визначила, що джмелі створювали нові спогади на основі старих, тобто їхня пам’ять була схильною до кон’юнктивних помилок, як і в людей.

Чому це відкриття важливе?

Оскільки виявилося, що джмелі можуть не просто запам’ятовувати якісь деталі, але й подумки реконструювати їх, то їхні розумові здібності є значно розвинутішими, ніж вважали раніше. Це розповість науковцям більше про еволюцію пам’яті та когнітивних здібностей у тваринному світі загалом. А виявлення спільних помилок пам’яті у джмелів та людей дозволить дослідити на більш глибокому рівні, звідки саме ці помилки виникають.

Що відомо про розумові здібності джмелів

🧠 У джмелів виявили здатність до логічного мислення: коли вони знали, що в трубочках має бути цукровий сироп, але не знаходили його в одній, то одразу перевіряли іншу.

🐝 Також джмелі змогли на відстані відрізнити цукровий сироп від звичайної води. Як вважають науковці, комахи вловлюють навіть незначну різницю в прозорості розчину.

☣️ На здатність джмелів до запам’ятовування не вплинула навіть суміш пестицидів. Але, як виявилося, пестициди можуть нашкодити їхньому сну.