Більшості європейських джмелів напророкували зникнення у наступні 40 років

Близько 76 відсотків видів джмелів може зникнути з Європи до 2061-2080 років через зміни клімату. Такого висновку дійшли біологи, які підрахували, що якщо не регулювати викиди парникових газів, ці важливі для екосистем комахи-запилювачі втратять третину придатних для себе територій, розповідає Університет Монса. Стаття науковців опублікована у Nature.

Поширений у Європі джміль земляний. Paulo Costa / Wikimedia Commons

Поширений у Європі джміль земляний. Paulo Costa / Wikimedia Commons

Що станеться з ареалами джмелів?

Джмелі (Bombus) грають важливу роль для екосистем як комахи-запилювачі, однак втрата природних ареалів через глобальне потепління, використання агрохімікатів та землевикористання веде до стрімкого скорочення їхньої популяції. Щоб визначити, як саме антропогенний вплив загрожує комахам, бельгійські біологи порівняли дані про поширення у Європі різних видів джмелів у 1901-1970 і 2000-2014 роках, проаналізувавши загалом 401 046 різноманітних спостережень. Так вчені змогли спрогнозувати, як зміниться чисельність джмелів у Європі за умови регулювання викидів парникових газів, або навпаки, його відсутності.

За найгіршого сценарію, 37 з 46 видів джмелів, які мешкають у Європі та яким наразі нічого не загрожує, можуть потрапити у категорію тварин, що перебувають під ризиком зникнення. При цьому за кращого сценарію, з низьким рівнем викидів парникових газів, у такій ситуації опиниться 32 відсотки видів джмелів. Найбільше від скорочення популяції джмелів постраждають європейські країни нижче 60 градусів північної широти, які стануть найменш придатними для проживання джмелів. Притулком для комах можуть стати деякі частини Скандинавії, якщо там на комах не впливатимуть інші чинники, не враховані цією моделлю біологів.

  • Зникнення загрожує не лише джмелям, а й іншим комахам. За оцінками ентомологів, щороку чисельність різних видів зменшується на 1-2 відсотки.