«Джеймс Вебб» знайшов пращура нашої Галактики із раннього Всесвіту

Космічний телескоп «Джеймс Вебб» знайшов у ранньому Всесвіті зоряні скупчення, які є основою для формування галактики, схожої на нашу. Зараз це лише велика група розжарених зір, яка існувала вже через 600 мільйонів років після формування Всесвіту. Але мільярди років еволюції перетворять її на галактику з великими спіральними рукавами, як у Чумацького Шляху, розповідає Science Alert. Стаття вчених доступна на arXiv.

Зоряні скупчення, які знайшов телескоп. Mowla et al. / arXiv, 2024

Зоряні скупчення, які знайшов телескоп. Mowla et al. / arXiv, 2024


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Наша галактика почалася із купки зірок?

Те, що побачив під час нових спостережень «Джеймс Вебб» — це лише десять скупчень із зір, що разом важать як 630 тисяч Сонць. Для порівняння, маса всіх зір у нашій Галактиці складає 1,5 трильйона мас Сонця, і всі вони є не просто купкою зір, а розподілені складною спіральною структурою. Але, щоб ця структура утворилася, Чумацькому Шляху знадобилося близько 13,6 мільярда років, повних активного зореутворення та зіткнень з іншими галактиками. А за знахідкою «Джеймса Вебба» астрономи побачили, як все починалося.

Зокрема вчені за даними телескопа виявили, що центральне скупчення зір має температуру у 40 тисяч градусів Цельсія. Це означає, що зорі там вже зрілі й здатні живити простір навколо важкими елементами, які стануть основою для нових поколінь зірок. Вчені вважають, що виявлені ними зорі вже перетнули межу, коли їх можна вважати лише скупченням, і зараз їх вже можна вважати маломасивною галактикою, що розвиватиметься і з часом стане схожою на сучасні.

  • Раніше «Джеймс Вебб» також знайшов найдавнішу відому галактику-двійника Чумацького Шляху. Вона вже має зародки спіральних рукавів, які розкажуть про те, як вони виникали у нашій Галактиці.