«Джеймс Вебб» знайшов найдавнішу галактику-двійника Чумацького Шляху

Космічний телескоп «Джеймс Вебб» виявив найдавнішу галактику-двійника Чумацького Шляху, яка існувала вже 11 мільярдів років тому. Вона також має спіральні рукави й перемичку, з якої вони виходять, — риси зрілих галактик, які досі не помічали у таких далеких галактиках. Про це розповідає New Scientist. Стаття астрономів опублікована у Nature.

Нічне небо над телескопом VLT. ESO

Нічне небо над телескопом VLT. ESO

Чим цікаве відкриття давнього двійника Чумацького Шляху?

Більшість масивних дискових галактик, у тому числі і наша, мають так званий бар (перемичку) — стрижнеподібну зоряну структуру, яка знаходиться в центрі та з якої відходять спіральні рукави, де знаходяться області зореутворення. Вважається, що бар грає основну роль у розподілі газу в галактиці, що живить зореутворення. Однак, він з'являється у вже зрілих галактиках на кінцевих етапах їхнього формування. Тому бар не видно у галактиках, які існували менш як через п'ять мільярдів років після Великого Вибуху, адже у них було замало часу для формування. Утім, нове відкриття «Джеймса Вебба» суперечить цим уявленням астрономів.

Яку галактику відкрив «Джеймс Вебб»?

Галактику ceers-2112 телескоп виявив за допомогою інструмента NIRCam, що працює у ближньому інфрачервоному діапазоні. Світло від неї подолало шлях в 11,7 мільярда світлових років, що означає, що ceers-2112 існувала вже через 2,1 мільярда років після Великого вибуху. Зоряну масу галактики оцінили у майже чотири мільярди мас Сонця — для порівняння, у Чумацькому Шляху маса всіх зір складає близько трильйона мас Сонця.

Попри свій вік, ceers-2112 вже має спіральні рукави та бар, про що свідчать спостереження «Джеймса Вебба». Астрономи планують продовжити спостереження, а також сподіваються, що відкриють більше подібних давніх галактик, що допоможе краще зрозуміти еволюцію Всесвіту.

  • «Джеймсу Веббу» також належить відкриття найдавнішої галактики загалом. Вона існувала, коли вік Всесвіту складав всього 325 мільйонів років