На новій світлині від телескопа «Джеймс Вебб» астрономи змогли побачити пиловий «скелет» самотньої галактики на відстані 35 мільйонів світлових років від нас. За знімком науковці точно роздивилися спіральні витки галактики, а також місця, де загинули попередні покоління її зірок. Про знімок розповідає видання Space.com.
Портрет галактики, який зробив телескоп. ESA / Webb, NASA & CSA, A. Leroy, J. Lee and the PHANGS Team
👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!
Що особливого у галактиці?
Галактика, яку сфотографував «Джеймс Вебб», має назву NGC 1559 та не вперше стає ціллю астрономів. Передусім вона цікава тим, що не належить до жодного галактичного скупчення, а тому не піддається впливу інших галактик та зберігає своє внутрішнє середовище недоторканим. Завдяки цьому на прикладі NGC 1559 науковці можуть вивчати особливості зоряної еволюції й того, як зірки впливають на галактику.
Завдяки тому, що «Джеймс Вебб» сфотографував галактику в інфрачервоному діапазоні, він побачив світіння саме пилу, яким вона наповнена. Астрономи назвали це скелетом NGC 1559, адже пил у ній, подібно як кістки є опорою тіла для людей, є опорою для зореутворення в галактиці. Він слугує будівельним матеріалом для майбутніх зірок NGC 1559, а смерть світил знову поповнить пилові запаси галактики, що створить у ній нові елементи «скелету». Робота «Джеймса Вебба» допоможе зібрати більше даних про структуру галактик, що дозволить зрозуміти історію формування галактик і у ранньому Всесвіті.
- Одним з нещодавніх спостережень «Джеймса Вебба» стала також галактика, яка існувала вже через 600 мільйонів років після формування Всесвіту. Поки вона нагадує лише скупчення зірок, але за кількадесят мільярдів років може вирости у таку ж галактику, як і Чумацький Шлях.