Двосантиметрова бактерія, мозок перед смертю та полегшений ностальгією біль

Розповідаємо, як дізнатися настрій свині за її хрюканням, як звучить музика на Марсі та як проводилися операції ще шість тисяч років тому. Ці та інші новини — у нашому дайджесті!

Помер перший реципієнт серця генномодифікованої свині

Девід Беннетт — перший пацієнт, якому трансплантували серце генетично модифікованої свині, помер у Медичному центрі Мерилендського університету. Він прожив два місяці і лікарі не спостерігали явних ознак відторгнення органа. Однак поки що невідомо, що стало причиною смерті, а результати експертизи планують опублікувати у рецензованому медичному журналі згодом.

Після зупинки серця мозок зосередився на пригадуванні

Вченим вперше вдалося простежити активність мозку людини під час смерті. Для цього вони використали записи електроенцефалографа перед, а також під час та після смерті 87-річного пацієнта, якому вирішили провести ЕЕГ, щоб з'ясувати причину погіршення його стану.

Приблизно за пів хвилини після зупинки серця, коли припинилося постачання кисню до мозку, вчені помітили зростання електричної активності в діапазоні гамма-коливань, що зазвичай пов'язують зі складними явищами мріяння, пригадування чи зосередження. Подібну картину можна побачити, наприклад, при медитації.

У зв'язку з цим науковці припустили, що така активність мозку, який помирає, може пояснити описані деякими після пережитої клінічної смерті їхні близькосмертні переживання — коли все життя пробігає перед очима чи те саме світло у кінці тунелю. Однак поки це перший випадок, коли вдалося детально простежити за смертю мозку, тому для узагальнених висновків поки зарано.

GIPHY

GIPHY

Археологи відкопали свідчення найдавнішої з відомих операції на органах слуху

Ускладнення отиту, тобто запалення слухових органів, може призвести до необхідності оперативного втручання, яке має видалити гній і уражену кісткову тканину інфікованого соскоподібного відростка скроневої кістки. І якщо вам здається, що лікування таких хвороб стало доступним пацієнтам лише з появою професійних хірургічних інструментів та наркозу, то поспішимо вас переконати — люди влазили у череп ще шість тисяч років тому.

Археологи відшукали в Іспанії череп жінки віком 35-50 років з ознаками гнійного запального процесу. Окрім цього на кістках були сліди зовнішнього втручання — трепанації черепу, причому, імовірно з лікувальною метою. Поруч знайшлося обпечене крем'яне лезо, зношення якого відповідало відмітинам на кістці. Так, імовірно, це сліди найдавнішої з відомих операції на органах слуху.

Sonia Diaz-Navarro et al. / Scientific Reports, 2022

Sonia Diaz-Navarro et al. / Scientific Reports, 2022

Вчені відкрили двосантиметрову бактерію

Бактерії звично і цілком заслужено вважаються мікроскопічними організмами, яких не видно неозброєним оком. Однак з'ясувалося, що під листками червоного мангру у прибережних водах Гваделупи можна знайти бактерію безпрецедентних розмірів — більшу за комах і навіть деяких равликів.

Більший не лише за равликів, а й у 50 разів за найбільших із раніше відомих видів бактерій, організм має у середньому 9,7 міліметра в довжину, та іноді сягає й двох сантиметрів. Якщо у її родичів наявні кілька сотень або тисяч копій, то у знайденої бактерії їх приблизно 36 880 на міліметр довжини. Її ДНК сконцентрована у гранули, оточені мембраною, а сама бактерія, імовірно, є хемоавтотрофом та отримує енергію з окисненої сірки.

Бактерія Thiomargarita magnifica. Volland et al. / bioRxiv, 2022

Бактерія Thiomargarita magnifica. Volland et al. / bioRxiv, 2022

Ностальгія активувала таламус та зменшила біль

Науковці обрали 34 добровольців та піддавали їх больовим відчуттям, показуючи фотографії, пов'язані з дитинством, поки вони лежали в апараті функціональної магнітно-резонансної томографії. Учасників просили оцінити біль за шкалою і так з'ясували, що туга за минулим може суттєво зменшити чутливість. На відміну від контрольної групи, у піддослідних експерименту активізувалися задіяні у процесах пригадування, самоусвідомлення та емоційної оцінки ділянки мозку. І при цьому у пов'язаних із болем ділянках нервової системи активність була нижчою.

Досліди свідчать: першою на ностальгію реагувала передня частина таламуса, а після цього при реакції на біль активізувалася задня частина таламуса, що має функціональний зв'язок із центральною сірою речовиною середнього мозку — основним центром зменшення больової чутливості. Тому схоже, що ностальгія посилює активність таламуса, який модулює больову чутливість.

GIPHY

GIPHY

У Китаї виростили мишей із незапліднених яйцеклітин

З усіх способів розмноженням ссавцям доступне лише запліднення за участі двох осіб різної статі. І партеногенезу, тобто появи потомства зі статевих клітин без запліднення, не відбувається навіть у лабораторних умовах, адже без набору хромосом від одного з батьків, батька або матері, потомство буде нежиттєздатним. Однак китайським вченим вдалося виростити до дорослого віку мишенят із яйцеклітин, які не були запліднені сперматозоїдами.

За допомогою генетичної модифікації вони зімітували запліднення зі злиттям материнського та батьківського генетичного матеріалу та всупереч відсутності запліднення запустили формування ембріонів у 192 яйцеклітинах. З підсажених 14 самкам зародків живими народилися троє мишенят, з яких одне дожило до дорослого віку та навіть дало потомство після спарювання з самцем.

Штучний інтелект допоможе подбати про ментальне здоров'я свиней. Для цього потрібно послухати їхнє хрюкання

Вчені послухали сім тисяч аудіо із записами хрюкання 411 свиней з різних ситуацій, з якими стикалися за своє життя тварини — від позитивних, як-от контакт поросят із матір'ю, до негативних. У першому випадку свині схильні до низькочастотних звуків типу рохкання, а під час стресу, навпаки, верещать на високих частотах. Отриману інформацію з чергування звуків на різних частотах вчені віддали алгоритму, а той, натренувавшись виявляти відмінності у звуках, з точністю більше 90 відсотків визначав емоційний стан свиней.

Гомер Джей Сімпсон точно знається на ментальному добробуті свиней. GIPHY

Гомер Джей Сімпсон точно знається на ментальному добробуті свиней. GIPHY

«Персеверанс» виміряв швидкість звуку на Марсі

За допомогою свого інструменту SuperCam, який допомагає «Персеверансу» досліджувати марсіанські породи, фізики виміряли швидкість звуку на Червоній планеті. Вона складає 240 метрів на секунду, що на сто метрів менше, ніж цей параметр у земних умовах. Завдяки унікальним властивостям молекул вуглекислого газу за низького тиску, Марс є єдиною атмосферою в Сонячній системі, де швидкість звуку змінюється прямо в середині чутного діапазону частот. Тож якщо ви слухатимете на Марсі музику, то високі звуки долетять до вас швидше, ніж, наприклад, бас.

NASA / JPL-Caltech / MSSS

NASA / JPL-Caltech / MSSS