Пробиванням черепів цвяхами давні мешканці Іспанії виявили й шану, і зневагу
Пробиванням черепів залізними цвяхами після смерті людини давні мешканці Іспанії у першому столітті до нашої ери виявили як шану, так і зневагу. Аналіз походження черепів із такими пошкодженнями показав, що вони належали як місцевим мешканцям, так і чужинцям. Тож науковці вважають, що чужинцям пробивали черепи для зневаження та демонстрації сили, а місцевим — для вшанування членів суспільства з високим соціальним статусом. Дослідження опублікували в Journal of Archaeological Science: Reports.
Як дізналися про ритуали давніх іспанців?
У дослідників було дві гіпотези про призначення ритуалів: для зневаження ворогів — і тоді їхні черепи прибивали б цвяхами до зовнішніх стін поселень, або для вшанування місцевих — і тоді черепи прибивали б до стін будинків всередині поселень. Щоб з’ясувати походження черепів, дослідники порівнювали вміст ізотопів стронцію й оксигену в них і в черепах місцевих тварин.

Череп давнього мешканця Іспанії зі слідами пробивання залізним цвяхом. Archaeology Museum of Catalonia, Ullastret
Як з’ясувалося, у поселенні Пуч-Кастеллар у провінції Барселона три з чотирьох черепів, які були пробиті залізними цвяхами після смерті людини, належали не місцевим мешканцям. Водночас у поселенні Улястрет у сучасній Жироні два з трьох черепів належали місцевим і були знайдені всередині поселень, а третій череп чужинця — поблизу зовнішньої стіни поселення. Тож дослідники зробили висновок, що значення ритуалу поховання шляхом пробивання голови залізним цвяхом відрізнялося між поселеннями та, можливо, у різні періоди протягом першого століття нашої ери.
Що робили із черепами людей у давнину
🦴 В іспанській печері археологи також знайшли інструменти, виготовлені з людських черепів й інших кісток у V-II тисячоліттях до нашої ери.
🪮 А виготовлений з фрагмента людського черепа гребінець, який знайшли в Англії та датують залізною добою, використовували не для розчісування, а як амулет.
💀 Черепи давніх людей також містять сліди медичних втручань. Так череп віком 4000 років свідчить про найдавнішу з відомих спробу видалення пухлини.
🤯 В Ізраїлі 3500 років тому чоловік, схоже, загинув під час трепанації черепа. Це втручання йому провели для лікування тривалої інфекції, а поховали його поруч з братом з цією ж хворобою.
❤️🩹 А от чоловіка з Китаю 2700 років тому успішно вилікували від підвищеного внутрішньочерепного тиску внаслідок травми голови завдяки трепанації черепа.