На двох черепах з Єгипту віком від 2000 до 4000 тисяч років науковці помітили сліди від лікування раку, які є наразі найстарішими відомими спробами боротьби з цим захворюванням. На кістках збереглися відмітки від гострих предметів, якими, скоріше за все, намагалися видалити уражені пухлиною місця. Це означає, що хоч древні єгиптяни й не могли лікувати рак, але експериментували з терапевтичними підходами та проводили медичні вивчення. Відкриття опубліковані у журналі Frontiers in Medicine.
Які черепи залишили відмітки древніх онкологів?
Череп E270, який датували 664-343 роками до нашої ери, приписали жінці віком за 50 років на момент смерті. Натомість череп 236, який датували 2686-2345 рокам до нашої ери, приписали чоловікові віком 30-35 років на момент смерті. Їх пов'язувало не лише місце походження, а й патологічні ураження кістки, вивчення яких провели за допомогою мікроскопії та комп'ютерної томографії.
На черепі Е270 було три пошкодження — один великий отвір з нерівними краями, характерними для злоякісного ураження, та два менші залишені твердим предметом і зі слідами загоєння. На черепі 236, крім великого злоякісного ураження, біля нього було помітно з три десятки менших метастатичних, частина з яких мала сліди від механічного пошкодження твердим предметом.
Фрагмент черепа 236 з метастатичним ураженням і механічними пошкодженнями. Tondini, Isidro, Camarós, 2024.
Науковці зробили висновок, що в обох випадках сліди втручання вказують на спроби видалити перероджені тканини. Можливо, у такий спосіб древні єгиптяни намагалися позбавити людину хвороби, розуміючи, що її джерелом є злоякісні розростання тканин, або ж вивчити її краще.
- А на території Китаю стародавній шаман полікував чоловіка трепанацією черепа від смертельної гематоми 2700 років тому.