Єгипетський череп віком 4000 років зберіг найстаріші відомі сліди від лікування раку

На двох черепах з Єгипту віком від 2000 до 4000 тисяч років науковці помітили сліди від лікування раку, які є наразі найстарішими відомими спробами боротьби з цим захворюванням. На кістках збереглися відмітки від гострих предметів, якими, скоріше за все, намагалися видалити уражені пухлиною місця. Це означає, що хоч древні єгиптяни й не могли лікувати рак, але експериментували з терапевтичними підходами та проводили медичні вивчення. Відкриття опубліковані у журналі Frontiers in Medicine.

Череп Е270 зі слідами лікування раку. Tondini, Isidro, Camarós, 2024.

Череп Е270 зі слідами лікування раку. Tondini, Isidro, Camarós, 2024.

Які черепи залишили відмітки древніх онкологів?

Череп E270, який датували 664-343 роками до нашої ери, приписали жінці віком за 50 років на момент смерті. Натомість череп 236, який датували 2686-2345 рокам до нашої ери, приписали чоловікові віком 30-35 років на момент смерті. Їх пов'язувало не лише місце походження, а й патологічні ураження кістки, вивчення яких провели за допомогою мікроскопії та комп'ютерної томографії.

На черепі Е270 було три пошкодження — один великий отвір з нерівними краями, характерними для злоякісного ураження, та два менші залишені твердим предметом і зі слідами загоєння. На черепі 236, крім великого злоякісного ураження, біля нього було помітно з три десятки менших метастатичних, частина з яких мала сліди від механічного пошкодження твердим предметом.

Фрагмент черепа 236 з метастатичним ураженням і механічними пошкодженнями. Tondini, Isidro, Camarós, 2024.

Фрагмент черепа 236 з метастатичним ураженням і механічними пошкодженнями. Tondini, Isidro, Camarós, 2024.

Науковці зробили висновок, що в обох випадках сліди втручання вказують на спроби видалити перероджені тканини. Можливо, у такий спосіб древні єгиптяни намагалися позбавити людину хвороби, розуміючи, що її джерелом є злоякісні розростання тканин, або ж вивчити її краще.

  • А на території Китаю стародавній шаман полікував чоловіка трепанацією черепа від смертельної гематоми 2700 років тому.