Зіткнення DART з астероїдом Діморф створило метеорні потоки, що досягнуть Землі

Зіткнення зонда DART з астероїдом Діморф у 2022 році породило два метеорних потоки. Вони можуть досягти Марса та системи Земля-Місяць у наступні кілька років. Це виявила команда астрономів з Міланського політехнічного інституту за допомогою чисельного моделювання. Результати дослідження опублікували на сайті препринтів arXiv.

NASA / Johns Hopkins APL

NASA / Johns Hopkins APL

Як довели утворення метеорних потоків?

Для дослідження науковці використали дані з кубсата LICIACube. Цей апарат відокремився від DART перед зіткненням і зафіксував момент удару та його наслідки. Це дозволило вивчити, як частинки вилітали з поверхні Діморфа.

На основі цих даних астрономи створили комп'ютерну модель. Вони простежили рух трьох мільйонів частинок протягом ста років. Частинки різнилися за розмірами (10 сантиметрів, 0,5 сантиметра і 30 мікрометрів) та швидкістю викиду (від 1 до 1000 метрів на секунду).

Частинки, викинуті зі швидкістю понад 400 метрів на секунду, можуть утворити метеорний потік і досягти орбіти Марса за 7-13 років. Для системи Земля-Місяць потрібні вищі швидкості — понад 1,5 кілометра на секунду. Такі частинки можуть досягти мети приблизно за 7 років.

Цікаво, що розмір і місце походження частинок впливають на їхню долю. Більші частинки, що летять до Марса, переважно походять з північної півкулі Діморфа. Натомість менші частинки, спрямовані до системи Земля-Місяць, здебільшого вилетіли з південно-західної частини астероїда.

Хоча ці метеорні потоки не загрожують Землі, їх вивчення важливе для науки. Воно допомагає краще зрозуміти наслідки космічних зіткнень. Крім того, такі дослідження сприяють розробці ефективніших методів захисту від потенційно небезпечних астероїдів.

Яким було зіткнення DART з астероїдом Діморф

📹 За даними з апарата LICIACube астроном-аматор зміг відтворити момент зіткнення, створивши відео з викидами пилу з Діморфа і різким підвищенням яскравості, спровокованими тараном.

👊🏻 Моделювання цього зіткнення показало, що після удару астероїд сплющився, хоча дотепер вважалося, що зонд лишив лише кратер на поверхні Діморфа.

📖 Детальніше про те, що науковцям вдалося дізнатися завдяки тарану Діморфа, хто з пари астероїдів Дідим і Діморф молодший та як формуються крихкіші за пісок астероїди, — розповідаємо у нашому матеріалі «Вчені продовжують вивчати астероїд, який два роки тому протаранили».