Ботанічні сади охолодили прилеглі райони на п'ять градусів

Аналіз впливу зелених зон у містах на температуру повітря виявив, що найбільш ефективними в охолодженні є ботанічні сади. Вони здатні знизити температуру у прилеглих районах на п'ять градусів Цельсія, тоді як, наприклад, парки — на 3,2 градуса. Дотепер не проводилося подібних досліджень ефективності різних форм зелених насаджень, але вчені сподіваються, що результат вплине на планування міст. Про це пише New Atlas, стаття науковців опублікована у журналі The Innovation.

Національний ботанічний сад імені М. М. Гришка НАН України / Wikimedia Commons

Національний ботанічний сад імені М. М. Гришка НАН України / Wikimedia Commons


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Чому сади й парки охолоджують по-різному?

Загалом відомо, що дерева й зелені насадження загалом знижують температуру навколо, створюючи тінь, не даючи проникати сонячному світлу, а також підвищуючи вологість повітря. Але тепер науковці Суррейського університету показали, наскільки ефективні різні форми озеленення, проаналізувавши понад 27 тисяч досліджень про вплив парків, садів та інших насаджень на температуру.

Виявилося, на рівні окремих районів, вулиць і будинків найефективнішими є ботанічні сади, а також звичайні дерева, які посадили вздовж вулиць, та навіть зелені дахи й балкони — останні охолоджують до 3,8 градуса Цельсія. При цьому парки створюють більш глобальний ефект, адже займають більшу територію та впливають на вітри, допомагаючи прохолоднішому повітрю потрапляти у тепліші райони. Науковці наголошують, що їхній аналіз лише підкреслює необхідність озеленення, й тепер допоможе краще враховувати ефекти від насаджень залежно від потреб міста.

Що ще треба знати про озеленення

🧠 Озеленення середовища пов'язали зі сповільненням деменції і хвороби Паркінсона

🐝 А невелика зелена ділянка в місті допомогла всемеро збільшити кількість видів комах

🌳 Але покладатися лише на заліснення не варто, бо виявилося, що користь дерев у боротьбі з глобальним потеплінням переоцінена