Невелика зелена ділянка у середмісті всемеро збільшила кількість видів комах

Засадження невеликої ділянки у середмісті Мельбурна місцевими видами рослин у 7,3 раза збільшило кількість видів комах навколо, підрахували австралійські науковці. Зокрема, додають вчені, зросла кількість таких комах, як сонечка і оси, що полюють на шкідників та допомагають регулювати їхню популяцію. Про роботу дослідників розповіло видання The Guardian, а їхня стаття опублікована у журналі Ecological Solutions and Evidence.

Озеленена вченими ділянка. Luis Mata et al. / Ecological Solutions and Evidence, 2023

Озеленена вченими ділянка. Luis Mata et al. / Ecological Solutions and Evidence, 2023

Навіщо вчені заохочували комах оселитися у місті?

Збільшення площі міст та скорочення зелених зон, яке воно тягне за собою, призвело до стрімкого скорочення біорізномаїття тварин, а зокрема комах, які грають важливу роль у підтримці екосистем. За оцінками вчених, чисельність комах щороку знижується на 1-2 відсотки, а вимирання загрожує 40 відсоткам їхніх видів. Однією з рекомендацій ентомологів для збереження комах є збільшення кількості зелених насаджень, природних для місцевості. І дійсно, дослідники зазначають, що навіть невеликі озеленені ділянки сприяють збільшенню кількості комах.

Однак, досі не проводилося досліджень, які б показали, як змінюється для комах привабливість місцевості, якщо її озеленити. Тому науковці Університету Мельбурна вирішили засадити ділянку площею всього 195 квадратних метрів у густонаселеному районі міста 12 місцевими видами рослин та перевірити, чи збільшать вони різномаїття комах.

Які комахи прилетіли на нову ділянку?

Перш ніж висадити нові рослини, вчені оцінили, скільки комах відвідували район раніше. Виявилося, що в околицях мешкало всього п'ять видів комах, які навідувалися до невеликої галявини, на якій росла трава і два дерева плямистої камеді (Corymbia maculata). Утім, вже через три роки, коли на території виросли нові висаджені рослини, науковці нарахували 93 види комах, з яких лише три види були немісцевими. Вчені вважають, що їхній результат доводить ефективність навіть незначного озеленення для підтримки біорізноманіття у містах, та сподіваються, що вони підштовхнуть владу міст до збільшення кількості зелених насаджень.

Які проблеми постали перед комахами

🐝 Четверть видів бджіл не бачили в дикій природі з 1990-х років

🦟🚘 Також за останні 17 років кількість зіткнень британських комах з автомобілями зменшилася наполовину, що підтверджує тенденцію до скорочення чисельності комах

🌱 Тим часом для запилювачів зростає токсичність пестицидів, які використовують фермери