Листя дерев завадило лісам боротися з глобальним потеплінням

Дерева виявилися не такими ефективними у боротьбі із глобальним потеплінням, як вважалося раніше, через своє листя. Вчені виявили, що листя заважає відбиватися сонячному світлу, сприяючи нагріванню планети. Крім того, дерева вивільнюють леткі речовини, що затримують в атмосфері метан — парниковий газ, який теж впливає на глобальні температури. Таким чином, хоч ліси й ефективно поглинають вуглекислий газ, користь від них для клімату переоцінена. Про це пише New Scientist, дослідження опубліковане у Science.

 Vlad Bagacian / Unsplash

Vlad Bagacian / Unsplash


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Як переоцінили користь дерев для клімату?

За планами програм із відновлення лісів по світу, як-от програма з відновлення екосистем ООН, до 2030 року дерева мають рости на 350 мільйонах гектарів знеліснених територій. За оцінками, це допомогло б вловлювати до 10 мільярдів тонн вуглекислого газу щорічно, що пом'якшило б наслідки людської діяльності для клімату. Щоб з'ясувати, чи дійсно це дасть значні кліматичні вигоди, вчені Університету Шеффілда змоделювали два сценарії глобального потепління.

У першому сценарії ніяких заходів крім заліснення, як-от зменшення викидів парникових газів, для боротьби з потеплінням не здійснюється. Тоді користь від дерев при поглинанні вуглекислого газу компенсує лише третину негативного впливу на клімат. Утім, і за сценарію з активною боротьбою людства з глобальним потеплінням, дерева допоможуть лише на 14-18 відсотків, бо частково сприятимуть змінам клімату, поглинаючи сонячне світло й затримуючи метан. Науковці наголошують, що дослідження не означає, що зберігати ліси не потрібно. Але воно свідчить, що цього недостатньо у боротьбі за клімат.

  • Шкоду від лісів виявили й для Африки. Як нещодавно з'ясували науковці, програми із заліснення континенту загрожують природним місцям харчування зебр, носорогів та інших тварин савани.