Біологи омолодили яйцеклітини мишей. Це допоможе лікувати безпліддя у жінок

Біологам вдалося омолодити яйцеклітини мишей, що призвело до кращого їх дозрівання, запліднення та розвитку з них здорових ембріонів і мишенят. Такого результату досягли після пересаджування старих яйцеклітин у молоді фолікули — міхурці в яєчниках, які оточують яйцеклітини та допомагають їм розвиватися. Таке відкриття може допомогти з лікуванням вікового безпліддя у жінок. Результати дослідження опублікували в журналі Nature Aging.

Миші, народжені зі старих яйцеклітин у молодих фолікулах. Wang et al. / Nature Aging, 2024

Миші, народжені зі старих яйцеклітин у молодих фолікулах. Wang et al. / Nature Aging, 2024

Навіщо омолоджувати яйцеклітини?

Зачатки яйцеклітин у жінок утворюються ще тоді, коли вони знаходяться в утробі матері. Через це з віком у них знижується здатність бути заплідненими та зростає імовірність появи вад плода через накопичення дефектів геному. Раніше головною причиною цього вважали старіння самих яйцеклітин, не розглядаючи вплив старіння довколишніх клітин фолікула. Тому сінгапурські науковці взялися досліджувати вплив старіння фолікулярних клітин на здоров’я яйцеклітини.

Яких результатів вдалося досягти омолодженням яйцеклітин?

Науковці виділяли фолікули зі старих мишей віком 14-17 місяців і молодих віком 2-3 місяці. Далі вони видаляли з фолікулів рідну яйцеклітину й підсаджували в них клітину іншого віку. Так дослідники отримали чотири групи фолікулів: молодий фолікул з молодою яйцеклітиною, молодий фолікул зі старою яйцеклітиною, старий фолікул з молодою яйцеклітиною та старий фолікул зі старою яйцеклітиною. Їх усі вирощували у спеціальному гелі протягом 5-8 днів аж до моменту дозрівання яйцеклітини.

Як виявилося, переміщення старих яйцеклітин у молоді фолікули збільшувало у 3,5 раза частоту народження живих мишенят після штучного запліднення, порівняно зі старими фолікулами. У таких яйцеклітинах також значно знижувалася частота хромосомних порушень як під час поділу, так і в зрілих клітинах. А молоді яйцеклітини, які поміщали у старі фолікули, навпаки, починали старішати.

В омолоджених яйцеклітинах також спостерігали зміни, не пов’язані напряму з геномом: покращення роботи мітохондрій, що сприяло виробленню енергії клітинами та нейтралізації активних форм кисню, які можуть пошкоджувати важливі молекули, зокрема ДНК. Молоді фолікули забезпечували й кращий обмін речовин з яйцеклітиною, утворюючи з нею більше містків для надходження поживних речовин та сигналів щодо дозрівання.

Як фолікули мишей допоможуть людям?

Це дослідження може допомогти у розробці методів лікування спричиненого старінням безпліддя у жінок з використанням пересаджених клітин саме фолікула, а не яйцеклітин. Крім того, використані у ньому методи, такі як дозрівання яйцеклітини за межами організму, можна використати для покращення технологій штучного запліднення.

Але у дослідження є обмеження — повного омолодження досягти не вдасться, адже пошкодження геному можуть накопичуватися у самій старій яйцеклітині. І поки дослідження провели тільки на мишах, тож для застосування такої технології в людей вона ще має пройти вдосконалення та перевірку на безпечність.

Як ще борються зі старістю та безпліддям

🐭 За допомогою малої молекули, якій ще не дали назву, науковцям вдалося зменшити ознаки старіння у яєчниках мишей, через що вони мали більше потомство. Тож, можливо вона допоможе відтерміновувати менопавзу у жінок.

👩 А препарат для пригнічення імунної відповіді рапаміцин, який вже показав здатність сповільнювати старіння яєчників на мишах, визнали безпечним і для жінок в межах першого етапу клінічних досліджень.

🧬 Зробити самих мишей молодшими та повернути їм силу м’язів змогли генетики, заблокувавши у них ген, який стимулює вироблення прозапальної сполуки. Що цікаво, вони також розробили ліки з антитіл, які діють схожим чином.