Мала молекула посприяла фертильності самок мишей у середньому віці

Лікування самок мишей у середньому віці малою молекулою 78c покращило їхню фертильність, дозволивши народжувати більше потомства. Сполука діє завдяки пригніченню процесів старіння у яєчниках, і в майбутньому може допомогти жінкам, що відкладали материнство до пізнішого віку, пише сайт журналу PNAS. Стаття вийшла у журналі Nature Aging.

CSHL 

CSHL


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Що не так зі старінням яєчників?

У сучасному світі жінки дедалі частіше відкладають дітонародження до пізнішого віку, коли вже досягли інших цілей, як-от кар'єрного росту чи фінансової стабільності. До прикладу, у США вже приблизно кожна п'ята жінка народжує у середньому віці, після 35 років. А саме з цього часу зазвичай починає знижуватися фертильність, цілком зникаючи у віці близько 50-52 років, і збільшуватися ризик генетичних вад у плода. Однією з причин цьому зниженню фертильності є прискорене старіння яєчників, у порівнянні з іншими органами. Щоб зрозуміти, які саме механізми стоять за прискореним старінням і як їм протистояти, науковці Університету Чженчжоу проаналізували вироблення білків клітинами різних органів, включно з яєчниками, у самок мишей 2-місячного віку, тобто юних, та 8-місячного віку, що відповідає середньому віку.

Як виявили вплив сполуки?

Дослідження вказало, що у яєчниках постарілих мишей збільшується кількість білка CD38 — це один із біомаркерів старіння. Він руйнує білок NAD+, залучений до клітинного метаболізму та відновлення ДНК, кількість якого з віком знижується. І хоч зараз випробовують ефективність збільшення його концентрації для покращення фертильності, вчені зараз зосередилися на тому, щоб протидіяти CD38.

Заблокувавши піддослідним мишам середнього віку експресію гена білка CD38, у тварин покращилися якість та кількість яйцеклітин, у результаті чого вони мали більше дитинчат в одному виводку. Це означає, що CD38 є чинником вікового зниження фертильності, а не лише його маркером.

Тому вчені надалі протестували, що буде, якщо давати 8-місячним мишам малу молекулу 78c, яка пригнічує CD38 — це більше схоже на терапію, яку можна застосувати у людей, ніж генетичне втручання. Як і очікувалося, така терапія збільшила кількість NAD+ у яєчниках самок і вони мали більше потомства. Тож 78c, можливо, допоможе жінкам відтермінувати менопаузу та покращити здоров'я, пов'язане з нею.

  • Потенціал покращити фертильність у постарілих мишей показала і харчова добавка спермідин. Вона теж відвернула старіння яєчників та посприяла народженню вдвічі більшої кількості дитинчат у старших самок.