Ліки для пригнічення імунітету випробували для омолодження яєчників у жінок
Препарат рапаміцин, що використовується для пригнічення імунної відповіді перед трансплантацією органів, вперше випробували як спосіб омолодити яєчники жінок, покращуючи їхню фертильність. Науковці очікують, що препарат зможе подовжити фертильність на п'ять років, але це покажуть майбутні дослідження. Наразі ж проведене клінічне випробування показало, що препарат безпечний для жінок й у малих дозах не викликає жодного з очікуваних 44 побічних ефектів. Це перше дослідження, яке спрямоване на усунення самих причин менопавзи, а не лікування симптомів. Про нього повідомило видання The Guardian.
Звідки ідея використати ліки для пригнічення імунітету?
Дослідження імуносупресора рапаміцину показали, що він може позитивно впливати на ріст клітин та запобігати їх старінню. А в дослідженні на мишах рапаміцин виявився здатним сповільнювати старіння яєчників, що сприяє тривалому збереженню фертильності. Зважаючи на це, науковці очікують, що у людей малі дози рапаміцину можуть сприяти зменшенню вироблення яйцеклітин та сповільненню старіння яєчників на 20 відсотків.
Поки попереднє клінічне дослідження показало, що препарат є безпечним для людей і не впливає на перебіг циклу. У ньому 34 жінки віком до 35 років отримували по п’ять міліграмів рапаміцину на тиждень — це маленька доза у порівнянні з 14 міліграмами на день, які отримують перед трансплантацією органів. Учасниці дослідження повідомляли про покращення у стані шкіри та волосся, а також у загальному самопочутті. Надалі ефективність рапаміцину для покращення фертильності у жінок планують протягом двох років дослідити за участі тисячі жінок.
Що ще відомо про фертильність жінок
🧬 Генетичне дослідження на понад 200 тисячах жінок виявило 290 генетичних варіантів, які частково визначають час настання менопавзи та можуть допомогти продовжити фертильний вік жінок.
🐳 Менопавза виявилася пов’язаною з подовженням тривалості життя у китів так само, як і в людей. Це підкріплює так звану «гіпотезу бабусь», згідно з якою настання менопавзи покращує виживання їхніх онуків.
🐁 Крім людей, як виявили науковці, менопавза зустрічається також у більшості ссавців. При цьому, вона трапляється як у шимпанзе, близьких родичів людини, так і в мишей та копитних тварин.