Аспірин захистив мишей від метастазів найпоширеніших видів раку

Аспірин виявився здатним перешкоджати поширенню метастаз найпоширеніших видів раку, таких як рак молочних залоз, кишківника та меланома, тобто рак шкіри. Як з’ясували науковці, препарат не дає раковим клітинам пригнічувати імунну відповідь організму. А оскільки аспірин вже є дослідженим і схваленим до використання, то науковці сподіваються якнайшвидше випробувати його протиракову дію на людях у поєднанні з традиційними методами лікування раку. Дослідження опублікували в журналі Nature.

Імунні клітини Т-лімфоцити (зафарбовані рожевим), які залучені в боротьбі з метастазами під впливом аспірину. National Cancer Institute / Unsplash

Імунні клітини Т-лімфоцити (зафарбовані рожевим), які залучені в боротьбі з метастазами під впливом аспірину. National Cancer Institute / Unsplash

Як аспірин перешкодив поширенню метастаз?

Оскільки аспірин і раніше підозрювали в здатності зменшувати метастази, науковці досліджували механізм того, як це відбувається. Як з’ясувалося, аспірин блокує дію сполуки тромбоксан A2, яку виробляють компоненти крові тромбоцити під впливом ракових клітин. Ця сполука пригнічує роботу імунних клітин Т-лімфоцитів поблизу пухлин, тож вони не можуть запустити імунну відповідь.

Науковці також з’ясували, що миші, у яких видалили ген Arhgef1, який кодує рецептор на поверхні Т-лімфоцитів, не піддаються впливу ракових пухлин на імунітет. Що цікаво, такі миші також не отримали переваг від введення їм аспірину — метастази в легенях і печінці в них не зменшувалися. Коли таким мишам вводили одночасно аналог тромбоксану A2 й аспірин, це не вплинуло на ріст метастазів у них, що ще раз підтвердило дію аспірину саме як антагоніста дії тромбоксану.

Оскільки науковці виявили невідомий досі сигнальний шлях, що пригнічує роботу Т-лімфоцитів, то сподіваються розробити ще ефективніші методи імунотерапії раку. Вони можуть включати використання аспірину, який є дешевим і легким у прийманні препаратом.

Які є методи боротьби з метастазами

🫁 Дослідники показали, що схвалений для боротьби з туберкульозом препарат бедаквілін здатен пригнічувати ріст 84 відсотків метастазів у мишей.

🐭 Для боротьби з метастазами в мишей науковці також використали сигнальні сполуки імунної системи хемокіни, а доставити їх доручили модифікованим еритроцитам.

😷 Неочікуваним помічником у боротьбі з метастазами виявився коронавірус, який запустив в організмі мишей імунну відповідь проти ракових клітин.

🫀 А вже в людей запобігти поширенню метастаз раку грудей допоміг рослинний препарат дигоксин, який є схваленим для лікування серця.