Ковід запустив у мишей імунні клітини, що зменшили метастази раку

Інфекція коронавірусом запустила у мишей імунні клітини, некласичні моноцити, які обійшли захист ракових пухлин і зменшили метастази. Дослідники також виявили сполуки, які викликають утворення цих клітин у здорових мишей і їхнє залучення до боротьби з метастазами. Такі результати допоможуть розробити ефективні методи імунотерапії різних типів раку. Дослідження опублікували в журналі The Journal of Clinical Investigation.

Метастази меланоми — одного з типів раку, з яким поборолися нетипові моноцити. National Cancer Institute / Unsplash

Метастази меланоми — одного з типів раку, з яким поборолися нетипові моноцити. National Cancer Institute / Unsplash

Як виявили новий тип клітин?

Науковці вивчали моноцити — клітини імунної системи, які циркулюють у крові, а під впливом сигнальних молекул ракових клітин можуть сприяти росту метастаз і пригнічувати імунну відповідь. Через таку їх дію імунотерапія раку часто є неефективною. Але, як виявилося, крім таких моноцитів, які називають класичними, є також некласичні. Вони можуть виникати через запалення внаслідок інфекції чи трансплантації та, навпаки, здатні протидіяти утворенню метастаз.

Завдяки рецепторам, подібним до класичних, ці некласичні моноцити здатні проникати у вогнища пухлин. Причому вони проникають як із крові, так і в ті пухлини, що не пов’язані з кровоносним руслом. У пухлинах вони за допомогою власних сигнальних сполук активують клітини природні кілери, які борються з раковими. Така імунна відповідь не залежить від активації Т- чи В-лімфоцитів, а пов’язана виключно з некласичними моноцитами.

Зменшення об'єму пухлин у мишей, яким активували некласичні моноцити (посередині), порівняно з контрольними (з боків). Liu et al. / The Journal of Clinical Investigation, 2024

Зменшення об'єму пухлин у мишей, яким активували некласичні моноцити (посередині), порівняно з контрольними (з боків). Liu et al. / The Journal of Clinical Investigation, 2024

Для створення некласичних моноцитів з клітин-попередників у мишей науковці використали сполуку, що активує той самий рецептор, що і коронавірус. Завдяки цьому вдалося зменшити метастази у мишей з меланомою, раком легенів, молочної залози та товстого кишківника. Знаходження клітин, які здатні обходити захист ракових клітин, допоможе розробити препарати для лікування стійкого до імунотерапії раку. Це потенційно зменшить смертність від агресивних форм раку.

Як працює імунотерапія

🧠 Використання антитіл зробило агресивний рак гліобластому в мишей менш стійким до імунотерапії, націливши імунні клітини на боротьбу з пухлиною.

🔊 Активація CAR-Т-клітин ультразвуком конкретно в місці пухлин зробила цю терапію безпечнішою, зменшивши ураження здорових клітин.

📖 А про лікаря, який за допомогою розробленої ним же імунотерапії вилікував агресивний рак мозку, — читайте у нашому новому матеріалі «Сам собі піддослідний».