Мікробіологи підтвердили зв'язок аутизму та кишкових бактерій на даних тисячі дітей

Аналіз 25 баз даних, які серед іншого охоплюють інформацію про мікробіом та експресію генів, підкріпив існування зв'язку між кишковими бактеріями та розладами аутистичного спектра (РАС), зокрема аутизмом. У людей із цим станом виявили відмінності у метаболічних шляхах, до яких залучені бактерії Prevotella, Bifidobacterium, Desulfovibrio та Bacteroides. Результати опубліковані в журналі Nature Neuroscience.

nobeastsofierce / Shutterstock.com

nobeastsofierce / Shutterstock.com

Який зв'язок знайшли між кишковими бактеріями та розладом?

РАС має складне походження і значною мірою ще не досліджений. У багатьох пацієнтів із розладом відмічають порушення роботи кишківника, через що підозрюють, що у розвитку розладу відіграють роль і кишкові бактерії. Низка досліджень на це вказували, однак їхні результати щодо механізму, який стоїть за зв'язком, мають розбіжності. Нове дослідження на чолі з вченими Ініціативи дослідження аутизму Фонду Саймонса та Національного інституту здоров'я США об'єднує отримані за десятиліття свідчення. У ньому автори проаналізували 25 баз даних, у яких вивчаються кишковий мікробіом, експресія генів у мозку, метаболізм, імунний профіль та харчові звички понад 1 200 дітей. У процесі науковці порівнювали показники кожної дитини з цим розладом із показниками дитини такого ж віку та статі, але без РАС.

Вчені виявили 591 бактерію, які зустрічаються частіше у дітей із РАС, і 169 бактерій, які зустрічаються рідше. Частина виявилися пов'язаними з експресією генів у мозку, ліпідним і вуглеводним обміном, профілем прозапальних сполук та особливостями харчової поведінки, притаманними РАС. Із них найсильніший зв'язок визначили з представниками родів Prevotella, Bifidobacterium, Desulfovibrio та Bacteroides. Автори сподіваються, що наступні вивчення допоможуть з'ясувати причинно-наслідковий зв'язок між мікробіомом кишківника та РАС.

Попередні дослідження також вказують, що із вищим ризиком РАС у хлопчиків може бути пов'язана нестача вітаміну D у матері під час вагітності. Тоді як інші науковці навчилися відрізняти РАС від синдрому дефіциту ваги з гіперактивністю за аналізом сітківки.