Розлад аутистичного спектра відрізнився від синдрому дефіциту уваги з гіперактивністю сітківкою

Вчені з Австралії, Канади та Великої Британії запропонували розрізняти розлад аутистичного спектра та синдром дефіциту уваги з гіперактивністю за аналізом сітківки. Їхня робота показала, що люди з цими станами відрізняються як між собою, так і від людей без цих розладів, за біоелектричним потенціалом сітківки, який можна виміряти під час стандартної електроретинограми. Своїми спостереженнями науковці поділилися в журналі Frontiers in Neuroscience.

Dominika Gregušová / Pexels

Dominika Gregušová / Pexels

Що це за розлади і чому їх важко відрізнити?

Розлад аутистичного спектра (РАС) та синдром гіперактивності з дефіцитом уважності (СДУГ) є основними порушеннями неврологічного розвитку, що діагностуються в дитинстві. Поширеність першого складає приблизно 1 відсоток, тоді як другого — близько 3 відсотків. Розлад аутистичного спектра може мати дуже різноманітні прояви, які часто зводяться до поведінкових аспектів із труднощами соціальних взаємодій, нетипових увазі до деталей та реакції на стимули. Натомість СДУГ частіше проявляється підвищеною активністю, складністю з утриманням уваги, забудькуватістю та імпульсивністю. Описані два розлади сильно відрізняються, зокрема у лікуванні, але все ж іноді прояви перекриваються, через що важко встановити точний діагноз. Вчені з Університету Фліндерса з канадськими та британськими колегами припускають, що допомогти у цьому може простий тест очей.

Як тут може допомогти очний тест?

Науковці зосередилися на електроретинографії (ЕРГ) — стандартному методі обстеження, за якого оцінюють зміну біоелектричного потенціалу сітківки у відповідь на світловий стимул. Раніше дослідження вже вказували, що він змінюється при таких неврологічних станах як шизофренія, біполярний розлад та розлад аутистичного спектра. Щодо СДУГ його ще достеменно не вивчали, але вчені подумали, що якщо функціональність сітківки змінюється і при цьому стані, то це можна використати для диференціальної діагностики РАС та СДУГ. Перевірку припущення провели за участі 226 дітей та молодих людей. Серед них було 55 учасників із РАС, 15 — зі СДУГ, а решта представляли контрольну групу.

Наскільки доцільно відрізняти розлади за аналізом сітківки?

Результати справді вказали на відмінності між показниками електроретинограми у контрольної групи та людей із РАС чи СДУГ. Найбільше вони стосувалися енергії b-хвиль та осциляторних потенціалів, причому при РАС спостерігали зменшення загального рівня енергії в ЕРГ, відносно контрольної групи, а при СДУГ — збільшення. Завдяки цьому, можливо, вдасться пристосувати електроретинографію до діагностування досліджуваних неврологічних розладів.


Оновлено о 13:26: Уточнили термінологію в запитанні, замінивши некоректне "хвороби" на "розлади".