Нестачу вітаміну D пов’язали з ризиком розвитку аутизму в хлопчиків

Австралійські дослідники припускають, що дефіцит вітаміну D під час вагітності призводить до надлишку тестостерону у плодів чоловічої статі, що часто розглядається як фактор ризику розладів аутистичного спектра. Автори вважають, це може пояснити, чому в хлопчиків такі захворювання реєструють втричі частіше, ніж у дівчаток. Дослідження опубліковане у журналі Molecular Autism.

adroman / unsplash

adroman / unsplash

Як пов’язаний вітамін D з аутизмом?

Про важливість вітаміну D ми зазвичай знаємо з огляду на його роль у забезпеченні нормального засвоєння кальцію, що сприяє міцності та здоров’ю кісток. Але останнім часом багато дослідів вказують, що його функції набагато ширші. Приміром, деякі дослідження виявили взаємозв’язок між низьким рівнем вітаміну D під час вагітності та розвитком розладів аутистичного спектра (РАС). Цікаво, що у хлопчиків ризик виникнення РАС приблизно втричі вищий, ніж у дівчаток. Одна з гіпотез пояснює це надмірним впливом на плід тестостерону. Зважаючи на те, що цей статевий гормон регулюється і вітаміном D, вчені з Квінслендського університету вирішили дослідити можливий зв’язок між двома речовинами та аутизмом.

Що показали досліди?

Результати дослідів на вагітних мишах, яких тримали на дієті з низьким вмістом вітаміну D, свідчать, що дефіцит вітаміну впливає на розвиток РАС лише у плодів чоловічої статі. Нестача вітаміну призводить до погіршення в них функціонування ферменту, залученого у розщепленні тестостерону. Зі свого боку, це призводить до його надмірного накопичення та впливу на мозок.

Це дослідження є першим, яке показало можливий механізм підвищення ризику виникнення РАС у хлопчиків через дефіцит вітаміну D. Хоча залишається незрозумілим, як саме тестостерон діє в такому разі на нервову систему плоду, відомо, що він бере участь у розвитку ділянок мозку, що відрізняються в особин різних статей, та має суттєвий вплив на нейрогенез, міграцію нервових клітин та імунні функції.

Які висновки дослідження?

Автори дослідження наголошують, що зв’язок між дефіцитом вітаміну D та тестостероном є лише одним із можливих факторів ризику аутизму. Подальші дослідження можуть допомогти розкрити його деталі та визначити інші чинники, що впливають на рівні тестостерону. Надалі науковці планують дослідити такі потенційні фактори ризику РАС як материнський стрес та гіпоксію.