Наукова «спецоперація». Як світ науки відвертається від Росії

Від Майлі Сайрус до Талібану — за 11 діб війни майже весь світ засудив дії Росії та закликав припинити насилля. Звісно, наукова спільнота не могла залишитися осторонь. Список організацій та вчених, які відмовились працювати з Росією, вже досить великий — і він активно доповнюється.

Ми продовжуємо стежити за науковим бойкотом - оновлення від 23.03 та 03.04 нижче!

Нобелівські лауреати

Навіть за межами наукової «бульбашки» стало відомо, як засудили війну Нобелівські лауреати. Більш ніж 160 із них підписали відкритого листа на підтримку України, в якому дії російської влади порівнюються з агресією нацистської Німеччини. Серед тих, хто взяв участь в акції — біологи Еммануель Шарпентьє та Дженніфер Даудна, медики Сін'я Яманака й Вільям Келін-молодший, фізики Райнгард Ґенцель і Беррі Беріш та інші.

Космос

Росія не обійшлася репутаційними втратами в науці. Найбільш відчутними виявилися наслідки її ізоляції у космічній галузі.

Війна в Україні та санкції проти Росії вже вплинули на колаборації — «Роскосмос» відкликав своїх співробітників з головного космодрому Європейського космічного агентства (ESA) в Куру, Французька Гвіана. Цим він фактично припинив запуски російських ракет «Союз», які ESA використовує для запусків середніх розмірів, у тому числі — супутників своєї навігаційної системи Galileo.

Єврокомісар із питань космосу Тьєррі Бретон заявив, що рішення «Роскосмосу» не вплине на розвиток космічних програм. ESA займається оцінкою можливості запуску майбутніх корисних навантажень на інших ракетах. Наприклад, Vega-C або Ariane 6, які вперше планують польоти пізніше цього року.

У межах ще однієї спільної місії між ESA та «Роскосмосом» програми ExoMars стає сумнівною вчасна відправка марсоходу «Розалін Франклін». Марсохід виготовила Європа, Росія ж відповідала за модуль спуску та посадкову платформу «Козачок». Теоретично ESA може знайти інші шляхи запуску, але поки не відомо, скільки часу на це знадобиться.

Зупиняються й інші проєкти. Німецькі вчені вже відключили свій телескоп eROSITA, який є частиною російсько-німецької космічної обсерваторії «Спектр-РГ». Тим часом «Роскосмос» скасував запуск британських супутників OneWeb. Вони мали бути запущені на ракеті «Союз» з космодрому Байконур в Казахстані.

Керівництво OneWeb каже, що для них пріоритетом є безпека їхніх співробітників і технологій, які зараз перебувають в Казахстані. З 2019 року компанія вже запустила понад 400 супутників, організованих Arianespace. Цього року було заплановано ще 5 запусків для того щоб довести їх кількість на орбіті до 648. Усі запуски були оплачені наперед. Чи поверне свої супутники OneWeb наразі невідомо.

Не оминули зміни й найбільший міжнародний космічний проєкт. «Роскосмос» заявив, що більше не співпрацюватиме з Німеччиною в наукових експериментах на борту російської сторони Міжнародної космічної станції (МКС).

Оскільки країни продовжують закривати дослідницьку співпрацю з Росією, може виникнути подальший поділ у дослідженні космосу між західними державами та китайсько-російським співробітництвом.

Фізика

Космічна галузь мала чи не найтісніші зв’язки між Росією та світом. Однак інші наукові галузі, такі як фізика, також не залишаються без змін. Найбільший у Німеччині дослідницький центр з фізики частинок DESY припиняє співпрацю з російськими та білоруськими інститутами.

Про свою позицію також повідомили керівники та співробітники Європейського рентгенівського лазера на вільних електронах (European XFEL). У заяві про війну в Україні вони наголосили, що припиняють співпрацю і не будуть розпочинати нових угод з російськими інституціями. Лазерна установка для рентгенівських досліджень розташована у Німеччині, однак це міжнародний проєкт із 12 країнами-учасницями, серед яких є і Росія.

Фінансування

Скасування у науковій спільноті в Росії одразу відчують ті, хто планував працювати за міжнародні кошти. На знак солідарності з українським народом Єврокомісія вирішила призупинити співпрацю з російськими структурами в галузі досліджень, науки та інновацій. Комісія не укладатиме жодних нових контрактів чи угод з російськими організаціями за програмою Horizon Europe. Це ключова програма ЄС щодо фінансування досліджень та інновацій з бюджетом 95,5 мільярдів євро. Крім того, призупиняються виплати російським організаціям за діючими контрактами.

Серед впливових дій на сьогодні є також рішення групи найбільших німецьких фінансувальників досліджень, в тому числі Німецького дослідницького фонду, заморозити будь-яку наукову співпрацю з Росією та Білоруссю. Альянс наукових організацій Німеччини заявив, що дослідницькі фонди країни більше не принесуть користь Росії. Він також зазначив, що спільні наукові заходи не відбуватимуться і не почнеться нова співпраця.

Німецька служба академічних обмінів (DAAD) у відповідь на загарбницьку війну Росії обмежує з нею академічний обмін. Прийом заявок на стипендії для Росії припинено. DAAD є найбільшою у Німеччині організацією підтримки в галузі міжнародного академічного співробітництва.

Конференції

Обмін досвідом на багатьох конференціях також пройде без участі Росії. Наприклад, зазнала змін чотирирічна конференція Міжнародного математичного союзу, яка присуджує престижну медаль Філдса і мала відбутися у Санкт-Петербурзі в липні. Вона пройде частково онлайн, частково за межами Росії.

Конгрес Міжнародного союзу антропологічних та етнологічних наук (IUAES), який теж мав відбутися в Санкт-Петербурзі, скасовано.

Засудила неспровоковане вторгнення Росії в Україну і Арктична рада. Вона відмовилася від поїздки на засідання, а також участі в усіх інших заходах у Росії. До Арктичної ради належать вісім північних держав — Канада, Королівство Данія, Фінляндія, Ісландія, Норвегія, Швеція, США та Росія. Вона функціонує як міжнародний форум високого рівня заради взаємодії, питань розвитку із залученням спільнот корінного населення Арктики та інших мешканців Арктики, а також вирішення проблем навколишнього середовища.

Інше науково-технічне скасування

 1. Массачусетський технологічний інститут (MIT) у Сполучених Штатах припинив співпрацю з фондом «Сколково» — московською некомерційною організацією, яка зосереджена на інноваціях. 2011 року партнери запустили Сколківський науково-технічний інститут, або Сколтех. Зараз MIT змушений припинити усі проєкти з російськими дослідниками.
 1. Міністерство науки та освіти Польщі зупиняє співпрацю з Росією в сфері науки і техніки.
 2. Принаймні один журнал — Journal of Molecular Structure, вирішив більше не розглядати рукописи, авторами яких є вчені, які працюють в установах Росії.
 3. Microsoft припинила продаж програмного забезпечення та надання послуг.
 4. Airbus та Boeing призупинили технічне обслуговування і продаж запчастин до літаків.
 5. Американський виробник мережевого обладнання Cisco Systems Inc призупинив усі бізнес-операції в Росії та Білорусі.
 6. Гіганти автомобільного світу, такі як Honda, Hyundai, Porsche, Renault, General Motors, Rolls Royce, Toyota, Jaguar, Volkswagen та інші, зупинили поставки автомобілів.

Засудження війни, яку Росія веде в Україні, набуло світових масштабів. Воно змушує міжнародні організації переглянути співпрацю з країною-агресором та планувати подальші проєкти без його участі.

Що вже казати, якщо навіть Джеймі Гайнеман, американський фахівець зі спецефектів і головний «руйнівник міфів», рішуче підтримав українських військових — і передав привіт російському кораблю.


Ми продовжуємо стежити за науковим бойкотом. Оновлення від 23.03

Європейська організація з ядерних досліджень (CERN), яка є найбільшою в світі лабораторією фізики високих енергій і керує Великим адронним колайдером, призупинила подальшу дослідницьку співпрацю з Росією. 23 держави-члени CERN засудили вторгнення РФ в Україну та тимчасово позбавили її статусу спостерігача.

Європейська Південна Обсерваторія (ESO) є міжнародною космічною організацією, якою були побудовані найбільші та найтехнологічніші телескопи у світі, такі як NTT, VLT, комплекс радіотелескопів ALMA, що розташовані в Чилі, а зараз будує надзвичайно великий телескоп ELT. Росія розглядалася в якості учасника будівництва ELT, а також як член ESO. Але з військовим вторгненням в Україну, ця надія російських астрономів була похована, тому що країни-учасниці ESO засудили дії російського уряду і тепер не планують мати жодних офіційних відносин із інститутами та компаніями з Росії та Білорусі.

Центр з дослідження іонів і антипротонів (FAIR), який зараз будується в Дармштадті, Німеччина, також засуджує загарбницьку війну Росії та порушення міжнародного права російським урядом, підтримуючи санкції, введені урядом Німеччини та його міжнародними партнерами. FAIR призупиняє будь-яку співпрацю з російськими державними установами та бізнес-підприємствами, та не буде укладати жодних нових проєктів.

В рамках Об'єднаного інституту ядерних досліджень (ОІЯД) у російському місті Дубна, членами якого є 18 держав, Чехія стала першою країною, яка оголосила про припинення довгострокової співпраці з російською установою після її вторгнення в Україну. Словаччина, Польща, Румунія та Болгарія, також розглядають можливість припинення свого членства.

Німецько-британська видавнича компанія Springer Nature приєдналася до заклику припинення вогню та повернення миру, засудивши російське вторгнення, але не ввела санкції по відношенню до російських дослідників.

До світової наукової спільноти, яка засуджує напад Росії на Україну приєдналася американська компанія Clarivate, якій належить найбільша база наукових статей Web of Science. Clarivate закриває офіс в Росії і працює над припиненням там комерційної діяльності. Крім того, компанія призупинила оцінку нових журналів з Росії та Білорусі.

Розриваються наукові зв'язки Італії та Росії. За ініціативою уряду Італії призупиняється співпраця з російськими установами. Рішення, імовірно, вплине, як на океанографічні дослідження, сільськогосподарські, та багато інших спільних проєктів.

Європейська організація з експлуатації метеорологічних супутників (EUMETSAT), яка базується в Німеччині, повідомила про те, що спеціальна рада держав-членів вирішила негайно призупинити дію ліцензій російських користувачів і призупинити двосторонню угоду про співпрацю з метеорологічним агентством Росії, включаючи весь обмін даними та навчальні заходи. Експерти зі зброї заявили, що дані, які включають майже миттєві вимірювання швидкості та напрямку вітру, сонячного світла, опадів та інших факторів, можуть виявитися вирішальними для планування атаки з використанням біологічної та хімічної зброї в Україні.


Оновлення від 03.04

Рада Європейської організації з ядерних досліджень (CERN) оголосила про нові обмеження для Російської Федерації у відповідь на військове вторгнення в Україну. 23 держави-члени вирішили:

 1. призупинити участь вчених CERN у всіх наукових комітетах установ, розташованих на території Росії та Білорусі і навпаки: участь російських та білоруських науковців в структурах організації;
 2. скасувати всі заходи, спільно організовані між CERN та установами, розташованими в Росії та Білорусі;
 3. призупинити надання контрактів про асоціацію в якості асоційованих членів персоналу CERN будь-яким новим особам, пов'язаним із національними установами в РФ та РБ.

Крім того, щодо відносин із російським Об'єднаним інститутом ядерних досліджень (ОІЯД), з яким CERN має статус взаємного спостерігача, Рада CERN вирішила:

 1. призупинити участь вчених CERN у всіх наукових комітетах ОІЯР, і навпаки;
 2. скасувати всі заходи, спільно організовані з CERN;
 3. що CERN не буде співпрацювати з ОІЯР до подальшого повідомлення;
 4. що статус спостерігача ОІЯР у Раді призупинено.

Нарешті найбільші та найвпливовіші світові видавці наукових журналів, зробили безпрецедентний крок, приєднавшись до засудження російського вторгнення в Україну. Згідно з заявою видавців, призупиняються продаж продуктів і послуг дослідницьким організаціям Росії та Білорусі. Це означає, що легальний доступ до найбільших баз наукової літератури на території цих країн стане недоступним. Публікації будуть дозволені лише тим авторам, які вже мають позитивні рецензії.

Лист підписали:

 • ACS Publications
 • Apple Academic Press
 • Brill
 • Cambridge University Press & Assessment
 • De Gruyter
 • Elsevier
 • Emerald Publishing
 • Future Science Group
 • IOP Publishing
 • Karger Publishers
 • Springer Nature
 • The Geological Society
 • The Institution of Engineering and Technology
 • Thieme Group
 • Wolters Kluwer

Матеріал підготовлений з допомогою Надії Жили.