Зоряне скупчення Гіади назвали сховищем найближчих до Землі чорних дір

Принаймні дві чорні діри можуть ховатися всього у 150 світлових роках від нас — у розсіяному скупченні Гіади, вважають астрономи з огляду на розмір скупчення. Спостерігаючи за ним з допомогою телескопа «Гая», вчені визначили, що якби воно не містило чорних дір, то було б набагато компактнішим. Якщо відкриття вдасться підтвердити, то ці чорні діри стануть найближчими до Землі. Про дослідження розповідає видання Sky&Telescope. Стаття науковців опублікована у Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Ділянка скупчення Гіади. Jose Mtanous

Ділянка скупчення Гіади. Jose Mtanous

Де біля нас знаходять чорні діри?

Окрім центральної надмасивної чорної діри, вважається, що у нашій Галактиці містяться ще сотні мільйонів чорних дір масою до кількох мас Сонця. Це наштовхує на думку, що деякі з них можуть бути всього у десятках світлових років від нас. Однак, досі вдалося виявити всього близько 20-50 кандидатів у такі об'єкти — за випромінюванням від газу, який оточує чорні діри, чи за спотвореним їхнім гравітаційним впливом рухом зір. Останнім способом вдалося виявити наразі найближчих до нас кандидатів у чорні діри — Gaia BH1 і Gaia BH2, які знаходяться на відстані 1,5 і 3,8 тисячі світлових років від нас.

Однак, астрономи з Падуанського університету спільно з колегами вважають, що принаймні 2-3 чорні діри зоряної маси можна знайти ще ближче — у зоряному скупченні Гіади за 150 світлових років від нас. Якщо ці чорні діри вдасться виявити, вони не лише поповнять вибірку для астрономів, а і допоможуть краще зрозуміти, як чорні діри здатні впливати на середовище навколо себе.

Що вказало на чорні діри?

Скупчення Гіади — найближче й найдослідженіше розсіяне скупчення — містить близько 700 світил загальною масою у близько 400 мас Сонця та вважається відносно молодим, його вік оцінюють всього у 650 мільйонів років. Утім, згідно з теоретичними моделями, цього достатньо, щоб частина світил встигла еволюціонувати та утворити чорну діру. Як описують астрономи, з часом чорні діри, оскільки вони мають більшу масу, зміщуватимуться до центру скупчення, тоді як зорі, які їх оточують, навпаки, опиняються далі, розширюючи скупчення.

Моделюючи еволюцію скупчення Гіади, вчені дійшли висновку, що якби воно не містило чорних дір, то було б принаймні на 30 відсотків меншим — наразі його півмасовий радіус завеликий, враховуючи загальну зоряну масу. Найкраще, згідно з моделями науковців, розміри скупчення пояснює вміст кількох невеликих чорних дір, які зможуть видати себе у взаємодії з зорями навколо.

  • Раніше ми розповідали, як з допомогою комплексу Дуже великого телескопа астрономи спростували відкриття чорної діри на відстані тисячі світлових років від Землі — виявилося, за чорну діру прийняли подвійну систему зір
півмасовий радіус
радіус, у якому міститься половина загальної маси скупчення