Зорям дозволили поглинати первісні чорні діри

Подібним на Сонце зорям дозволили поглинати крихітні чорні діри, які виникли на перших етапах еволюції Всесвіту. Як свідчить моделювання астрофізиків, первісні чорні діри мали масу не більшу за Місяць чи масивний астероїд, тому їх могли поглинути на початку формування зорі, заховавши у ядрі. Відкриття таких світил могло б пояснити відсутність знайдених первісних чорних дір, розповідає Science Alert. Стаття астрофізиків опублікована у The Astrophysical Journal.

Схематичне зображення внутрішньої структури зорі, у ядрі якої знаходиться чорна діра. MPA

Схематичне зображення внутрішньої структури зорі, у ядрі якої знаходиться чорна діра. MPA

Звідки взялася ідея про такі зорі?

Сьогодні астрофізики погоджуються, що більшість матерії у Всесвіті — темна, тобто невидима, адже не взаємодіє з електромагнітним випромінюванням. Утім, дійти згоди, з чого саме ця темна матерія складається, науковці не можуть. Кандидатами на компоненти темної матерії вважаються зокрема первісні чорні діри, які виникли у перші секунди після Великого вибуху. Однак, досі жодну з таких чорних дір виявити не вдалося. Тому науковці Інституту астрофізики імені Макса Планка вирішили розглянути теорію Стівена Гокінга, який у 1970-х роках припустив, що первісні чорні діри могли захопити молоді зорі.

Як зорі не руйнуються від чорних дір всередині?

Для свого дослідження науковці змоделювали чорні діри різної маси — від маси астероїда до маси Сонця — навколо яких формуються зорі масою від 0,8 до 100 мас Сонця. І з'ясувалося, що за таких умов чорна діра може опуститися у надра світила та стати його ядром. Якщо її маса невелика, то реакції ядерного синтезу оберігатимуть зорю від колапсу, а також обмежуватимуть кількість газу, який може живити чорну діру. Тоді чорній дірі знадобляться мільярди років, щоб знищити світило, і зовні жодна ознака чорної діри не буде видимою.

Якщо ж чорна діра буде більшою, то вона б одразу почала поглинати зоряну речовину, а зовнішні шари світила почнуть роздуватися, як червоні гіганти. Через вплив чорної діри зсередини, яскравість на поверхні зорі буде змінюватися, але інакше, ніж у звичайних світил. За цими змінами астрономи й сподіваються виявити зорі, які поглинули чорні діри, чому присвятять наступні дослідження.

  • Ще одним способом шукати давні чорні діри є пошук аномально великих чорних дір у ранньому Всесвіті. Вважається, вони б не встигли швидко наростити масу, якби утворилися із зір, тому мали б виникнути у колапсі газової хмари.

Оновлено 20.12 о 10:13: Ми замінили помилкові речення, де ми некоректно порівнювали розмір чорних дір з астероїдом чи Місяцем, тоді як насправді малася на увазі маса цих тіл