Рекордно давня надмасивна чорна діра народилася у колапсі хмари

Обсерваторія «Чандра» виявила надмасивну чорну діру, яка існувала менш ніж через пів мільярда років після Великого вибуху. Попри такий короткий проміжок часу, що минув з появи Всесвіту, ця чорна діра змогла накопичити масу у понад 10 мільйонів Сонць. Астрономи вважають, вона виникла внаслідок колапсу не масивної зорі, а цілої хмари, завдяки чому майже одразу набула значної маси. Про відкриття розповіло видання Ars Technica, а стаття астрономів опублікована у Nature Astronomy.

Рентгенівське зображення галактики, де знаходиться чорна діра, яке отримала «Чандра». Ákos Bogdán et al. / Nature Astronomy, 2023

Рентгенівське зображення галактики, де знаходиться чорна діра, яке отримала «Чандра». Ákos Bogdán et al. / Nature Astronomy, 2023

Що цікавого у давніх чорних дірах?

Попри те, що астрономам відомі чорні діри, що існували вже у перший мільярд років після Великого вибуху, досі лишається відкритим питання їхнього походження. Кількасот мільйонів років занадто малий відрізок часу, щоб чорна діра, яка утворилася через колапс масивної зорі, збільшила свою масу з кількох десятків до кількох десятків мільйонів мас Сонця. Зрозуміти краще, як формувалися перші надмасивні чорні діри, допоможе астрономам відкриття рентгенівської обсерваторії «Чандра».

Чим відкриття особливе?

Спостереження «Чандри» дозволили виявити рентгенівське випромінювання, спровоковане активністю однієї з найдавніших відомих чорних дір. Вона знаходиться у галактиці, яка існувала всього через 478 мільйонів років після Великого Вибуху. За оцінками астрономів, попри молодість, чорна діра у галактиці накопичила масу у 10-100 мільйонів мас Сонця — майже стільки ж, скільки маса всіх зір у її батьківській галактиці. Для порівняння, сучасні надмасивні чорні діри не перевищують за масою 0,1 відсотка зоряної маси своїх галактик.

На думку астрономів, таке співвідношення маси чорної діри до маси її галактики свідчить на користь теорії, що перші чорні діри виникали із прямого колапсу газової хмари. Ці хмари були масивнішими за зорі та достатньо щільними, щоб з них утворилася чорна діра масою до ста тисяч мас Сонця. За підрахунками вчених, зародок відкритої чорної діри утворився вже через 200 мільйонів років після Великого вибуху, а його маси було достатньо, щоб за наступні менш як 300 мільйонів років чорна діра розрослася й до мільйонів мас Сонця.

  • Ще одного кандидата у давню чорну діру, яка мала масивний зародок, виявив телескоп «Джеймс Вебб». Чорна діра існувала вже через 570 мільйонів років після Великого вибуху та встигла вирости до дев'яти мільйонів мас Сонця.