Астрономи зафіксували рідкісний випадок, коли зірка M31-2014-DS1 в галактиці Андромеди уникнула вибуху наднової та безпосередньо стала чорною дірою. Це відкриття суперечить уявленню, що масивні зірки на останніх етапах свого життя зазвичай вибухають як наднові, після чого залишають чорну діру або нейтронну зорю. Воно підтримує гіпотезу про «невдалі наднові» — зірки, які не проходять стадію вибуху, а просто зникають, утворюючи чорну діру. Статтю про це відкриття опублікували на сайті препринтів arXiv.
Чим особлива відкрита зірка?
У середньому інфрачервоному діапазоні зірка M31-2014-DS1 в галактиці Андромеди проявила аномальну поведінку: з 2014 по 2016 рік її яскравість зросла на 50%, після чого до 2019 року поступово згасла, а у 2023 році зникла з видимих та інфрачервоних спостережень. Спостереження показали, що зірка, імовірно, завершила свій життєвий цикл, утворивши чорну діру масою приблизно в 6,5 раза більшою за масу Сонця, хоча на початку її маса була у 20 разів більшою за сонячну.
Зірка M31-2014-DS1 стала лише другою відомою «невдалою надновою». Перший подібний об’єкт, зірку N6946-BH1, виявили у галактиці NGC 6946 за 22 мільйони світлових років від нас. Попри різну віддаленість від Землі, адже галактика Андромеди знаходиться на відстані всього 2,5 мільйона світлових років, обидва випадки демонструють подібний механізм. Результати дослідження відкривають нові можливості для вивчення еволюції зірок та кращого розуміння процесів, які відбуваються наприкінці життя зірки.
Що відомо про наслідки вибухів наднових
🛰 Космічному телескопу «Джеймс Вебб» вдалося віднайти нейтронну зорю на місці вибуху наднової, яку астрономи шукали протягом 37 років.
🔭 Космічний телескоп «Габбл» застав кілька етапів спалаху наднової, світло від якої йшло до Землі аж 11 мільярдів років.
🌟 Астрономи змогли знайти залишки наднової, вибух якої спостерігали китайські науковці ще у XII столітті.