Зірка перетворила половину планети на океан з лави

Сонцеподібна зоря перетворила один бік планети, що обертається навколо неї, на лавовий океан. Астрономи, які відкрили планету, з'ясували, що одна її півкуля, що завжди обернена до зірки, нагрівається до 1 257 градусів Цельсія — достатньо, щоб почала плавитися кора. Про відкриття розповідає NASA, а стаття вчених опублікована у The Astronomical Journal.

Художнє зображення відкритої планети. NASA / Ames / JPL-Caltech / T. Pyle

Художнє зображення відкритої планети. NASA / Ames / JPL-Caltech / T. Pyle

Що ще дізналися про планету?

Планета, яку відкрили астрономи Флоридського університету, обертається навколо молодої зорі HD 63433 на відстані 73 світлових років від нас. Їй дали назву HD 63433d й вона стала третьою планетою, яку відкрили навколо цієї зорі, але першою, яка схожа на Землю за розміром. Як виявив космічний телескоп TESS, рік на HD 63433d триває 4,2 доби, а от день на одній з півкуль — вічно. Планета виявилася припливно заблокованою, тобто завжди оберненою одним боком до своєї зорі, через що на ній немає зміни дня і ночі. Це, а також надзвичайно маленька відстань до зорі, яка на 95 відсотків менша за відстань від Землі до Сонця, перетворює денну півкулю HD 63433d на океан лави. Утім, астрономи сподіваються, що знайдуть спосіб дослідити й нічний бік планети, на якому може навіть існувати атмосфера. Ці спостереження допоможуть краще зрозуміти особливості формування планет навколо інших сонцеподібних зір, а також і у нашій Сонячній системі, адже HD 63433 у 10 разів молодша, що дає можливість уявити Сонце у його минулому.

Які ще незвичайні планети відкривають астрономи?

🪩 Екзопланета LTT9779 b виявилася планетою-дзеркалом, адже відбиває майже все зоряне світло своїми металічними хмарами

💧 А телескопи «Габбл» та «Спітцер» відкрили пару планет-близнючок, які повністю вкриті океанами

🧀 Біля Сонця ж, з'ясувалося, є планета, м'яка як сир — карликова планета Ерида, крижана оболонка якої постійно плавиться і м'якшає