Карликова планета Ерида виявилася м'якою і в'язкою

Карликова планета Ерида виявилася м'якою і в'язкою, а не твердою і застиглою, як вважалося раніше. Підрахунки астрономів свідчать, що ядро Ериди виділяє достатньо тепла, щоб плавити крижану оболонку планети. Через це поверхня Ериди постійно оновлюється, і планета нагадує «м'який сир», а не кам'янисте тіло, передає слова науковців видання Space.com. Стаття вчених опублікована у Science Advances.

Ерида і її супутник Дизномія в уявленні художника. JPL / NASA

Ерида і її супутник Дизномія в уявленні художника. JPL / NASA

Чим астрономам цікава карликова планета?

Попри те, що Ерида є наймасивнішою з відомих карликових планет у Сонячній системі, астрономам про неї майже нічого не відомо. Планета у 68 разів віддаленіша від Сонця, ніж Земля, і тому важкодоступна для спостережень. Наразі підрахунки вчених свідчать, що Ерида на 27 відсотків масивніша за Плутон та має діаметр у близько 2 325 кілометрів, що робить планету дев'ятим за величиною і масою об'єктом, який обертається навколо Сонця.

Такі розміри й маса вказують на те, що подібно до Плутона чи супутників Юпітера, Ерида може бути не суцільним крижаним тілом, а мати внутрішню будову, зокрема океан між ядром і льодяною корою. Щоб перевірити цю теорію, науковці Каліфорнійського університету у Санта-Круз вирішили відтворити будову надр Ериди за допомогою моделювання.

Як планета може бути схожою на сир?

Окрім маси, розміру та густини Ериди, астрономи вирішили врахувати у моделюванні вплив на планету її супутника — Дизномії, що має діаметр у 700 кілометрів. Ерида і Дизномія синхронізовані та завжди обернені одна одної одним боком, що вказує на те, що гравітаційний вплив Дизномії може деформувати Ериду. Аналізуючи, як різні породи реагували б на такі деформації з урахуванням параметрів планети, науковці побачили, що найбільше зі спостереженнями збігається модель, де Ерида має ядро і товсту крижану оболонку.

Утім, через розпад радіоактивних елементів у ядрі Ериди, а також вплив Дизномії, ця крига нагрівається і постійно перемішується та деформується, перетворюючись, за словами астрономів, на структуру «м'якого сиру», який легко зминається. Така будова Ериди спростовує наявність під її поверхнею океану, однак вчені застерігають, що їхня здогадка потребує перевірки. Підтвердити висновки моделювання можуть додаткові спостереження за планетою, які мають виявити на її поверхні сліди оновлення криги.

  • Разом із Еридою кандидатом на карликову планету з підповерхневим океаном є Макемаке. Ознаки можливої водойми знайшов на поверхні планети телескоп «Джеймс Вебб».