Телескоп «Хеопс» побачив екзопланету-дзеркало

Щільні металічні хмари перетворили планету LTT9779 b на дзеркало. Вони відбивають майже все світло, що на неї потрапляє, а також захищають планету від випаровування під впливом випромінювання батьківської зорі. Про невідому раніше характеристику планети, яку розкрив космічний телескоп «Хеопс» розповідає Європейська космічна агенція.

Художнє зображення планети біля її зорі. Ricardo Ramírez Reyes (Universidad de Chile)

Художнє зображення планети біля її зорі. Ricardo Ramírez Reyes (Universidad de Chile)

Що перетворило планету на дзеркало?

Більшість планет мають низьке альбедо, тобто майже не відбивають світло, оскільки більшу його частину поглинає атмосфера чи темна поверхня. Тому «найблискучішими» будуть або крижані планети, як-от Уран чи Нептун, або планети, які мають товсту атмосферу, як Венера. Для порівняння, альбедо Землі складає близько 0,29, тобто наша планета відбиває 29 відсотків світла, яке на неї потрапляє, тоді як альбедо Урана складає 0,51, а Венери — 0,65. Однак виявилося, що відкритий ще у 2020 році надгарячий нептун LTT9779 b здатен відбивати понад 80 відсотків світла.

LTT9779 b знаходиться на відстані 262 світлових років від нас та вкрита товстим шаром силікатних хмар з домішками металів, як-от титану, що і забезпечує неймовірне альбедо. Кожні 19 годин LTT9779 b обертається навколо сонцеподібної зорі, яка нагріває планету до майже 2 000 градусів Цельсію. Батьківське світило LTT9779 b мало б знищити її атмосферу. Однак, на думку астрономів, планета настільки перенасичена металами (за мінімальними оцінками, її металічність принаймні у 400 разів більша за металічність Сонця), що вони можуть встояти під впливом випромінювання зорі.

LTT9779 b у 4,7 раза більша за Землю та потрапляє у так звану «пустелю нептунів». Так називають феномен нестачі схожих на LTT9779 b гарячих нептунів на близьких відстанях до світил. Тому дослідження LTT9779 b допоможе краще зрозуміти, які процеси відбуваються з подібними планетами за безпосередньої близькості до батьківських зір.

Відкриття телескопа «Хеопс»

💍Телескоп побачив величезне кільце з криги навколо Квавара — транснептунового об'єкта на відстані 44 астрономічних одиниць від Сонця

♨️Знайшов гарячий юпітер, розпечена атмосфера якого змусила плавитися присутнє на планеті залізо

🪐🪐А також «Хеопс» розгледів аж дві планети — надземлю і субнептун — навколо помаранчевого карлика