Землеподібні екзопланети помітили за обертанням навколо однієї з двох зірок подвійних систем

Астрономи вперше підтвердили існування системи, де три екзопланети розміром із Землю обертаються навколо лише однієї зірки в подвійній зоряній системі TOI-2267. Зазвичай планети в таких системах обертаються навколо обох зір одночасно, але у випадку TOI-2267 кожна планета має окрему орбіту навколо своєї зорі. Це відкриття кидає виклик традиційним моделям, і демонструє, що подвійні зоряні системи можуть мати складніші структури, ніж передбачалося раніше. Результати дослідження опублікували в працях конференції Europlanet Science Congress 2024.

Художнє зображення екзопланети в подвійній системі зірок. dottedhippo / iStockphoto /​ Getty Images

Художнє зображення екзопланети в подвійній системі зірок. dottedhippo / iStockphoto /​ Getty Images

Як вдалося відкрити екзопланети?

Подвійні зоряні системи, виявилося, є більш поширеними в галактиці, ніж поодинокі зірки, як наше Сонце. Планети в таких системах раніше знаходили на значних відстанях від зірок, і вони обертаються навколо обох зір. Так відбувається тому, що зазвичай планетарні системи утворюються з одного диска газу і пилу, і навіть у системах з двома зірками планети обертаються навколо загального центру мас.

Місія TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) спостерігала за транзитами — тимчасовим затемненням зірок, коли планета проходить перед ними. З її допомогою вдалося виявити три планети у системі TOI-2267, що оббігають свою зірку всього за кілька днів. Це свідчить про те, що планети перебувають надзвичайно близько до зірок. Дві з цих планет обертаються навколо однієї зірки, а третя — навколо іншої. Проте через близькість самих зірок неможливо з абсолютною точністю визначити, яка планета належить до якої зірки. Імовірно, під час формування цієї планетарної системи диск газу і пилу розділився на дві частини, що призвело до появи такої незвичайної конфігурації планет.

Які ще екзопланети нещодавно відкривали

🛰 «Джеймс Вебб» уперше самостійно без допомоги наземних телескопів сфотографував на відстані 12 світлових років від Землі екзопланету, найстарішу та найхолоднішу із прямо зображених.

🏆 За відкриття методів визначення атомів у атмосфері екзопланет за інфрачервоним випромінюванням двоє науковців зі США та Канади отримали норвезьку наукову премію Кавлі.

🍬 Астрономи відкрили незвичку екзопланету, яка за щільністю не перевищує цукрову вату, — це всього друга відома планета з настільки низькою густиною.