Премію Кавлі присудили за відкриття у наномедицині, нейрології та астрофізиці

У 2024 році премію Кавлі, яку щодва роки присуджує Норвезька академія наук спільно з Фондом Кавлі, отримали за відкриття у наномедицині, дослідження атмосфер екзопланет та вивчення того, як люди розпізнають обличчя. Лауреати кожної з трьох категорій премії розділять між собою призовий фонд у мільйон доларів. Про це повідомили на офіційному сайті премії.

Kalvi Foundation

Kalvi Foundation

За які досягнення та кому присудили премію?

Премію Кавлі з астрофізики отримали двоє науковців зі США та Канади, Сара Сіґер та Девід Шарбоне, за відкриття екзопланет і опис їхніх атмосфер. Вони стали першовідкривачами методів визначення атомів у атмосфері екзопланет за інфрачервоним випромінюванням, що допомогло встановити склад атмосфер як кам’янистих планет, так і планет-гігантів.

Премію Кавлі з нанонаук отримали троє американських науковців: Роберт Ланґер, Арманд Пол Алівісатос та Чад Міркін, за революцію у наномедицині, продемонструвавши, як інженерні нанорозмірні матеріали можуть бути використаними у біомедичних дослідженнях. Відтак Роберт Ланґер розробив наноінженерні матеріали для контрольованого вивільнення ліків, Арманд Пол Алівісатос показав застосування квантових точок для візуалізації процесів та структур живих клітин, а Чад Міркін розробив сферичні нуклеїнові кислоти для автоматизованої клінічної діагностики.

Премію Кавлі з нейрології отримали Ненсі Канвішер та Доріс Цао зі США разом з Вінріхом Фрайвальдом з Німеччини за відкриття у мозку спеціалізованої структури, яка відповідає за розпізнавання облич. Їхні відкриття заклали принципи нервової організації і створили підґрунтя для подальших досліджень зв’язку між обробкою візуальної інформації та іншими когнітивними функціями.

  • Цьогоріч також вже оголосили лауреатів найпрестижнішої математичної премії — премії Абеля. Її присудили французькому науковцю Мішелю Талагранду за вивчення теорії ймовірності