Астрономи відкрили надзвичайно пухку планету-«цукрову вату»

Астрономи виявили рідкісну планету-«цукрову вату» — планету, яка настільки пухка, що має густину, порівняну із густиною цукрової вати. Це друга відома планета, що має настільки низьку густину, тож науковці сподіваються, що вона допоможе краще зрозуміти, як схожі планети можуть формуватися. Присвячене відкриттю дослідження опублікували у журналі Nature Astronomy.

Художня ілюстрація планети-«цукрової вати». Robert Lea / Space

Художня ілюстрація планети-«цукрової вати». Robert Lea / Space

Що з'ясували про планету?

Планету-«цукрову вату», яка має офіційну назву WASP-193b, астрономи виявили на відстані 1200 світлових років від Землі за допомогою системи роботизованих телескопів WASP. Вченим знадобилося чотири роки, щоб помітити WASP-193 b за тим, як вона закриває собою світло її батьківської зорі. Ці спостереження й виявили, що планета має розмір приблизно в 1,5 раза більший за Юпітер, але її маса при цьому не перевищує десятої частини від маси Юпітера. Це означає, що густина WASP-193b складає приблизно 0,059 грама на кубічний сантиметр, що майже у сто разів менше, ніж густина Землі.

На думку вчених, планета складається переважно з водню і гелію, подібно до Юпітера. Але на відміну від нього, на WASP-193b ці гази утворюють надзвичайно роздуту атмосферу, яка на десятки тисяч кілометрів ширша за юпітеріанську. Меншу густину, ніж WASP-193b, має лише екзопланета Kepler 51d із густиною у 0,4 грама на кубічний сантиметр. Але обидві вони не вписуються у сучасні моделі формування планет, і в астрономів нема відповіді, як ці планети можуть підтримувати значний розмір атмосфер протягом існування. Вчені сподіваються, що спостереження за WASP-193b зможуть розповісти більше про історію її появи та вдосконалити моделі формування планет.

  • Ще одну незвичайну планету раніше виявили завдяки телескопу TESS. Вона на половину перетворилася на океан з лави через екстремальний нагрів від батьківської зорі.