Заміна здорової печінки допомогла жінці прийняти трансплантоване серце

Життя молодої американки вдалося врятувати завдяки одночасній трансплантації серця та печінки, всупереч тому, що її власна печінка була здоровою. Подвійна пересадка, яку дотепер проводили лише при потребі заміни обох органів, знизила ризик відторгнення серця. Про незвичайну операцію повідомляють американські лікарі у The Journal of Heart and Lung Transplantation.

Пацієнтка, якій пересадили серце та печінку, з кардіологом. UW Medicine

Пацієнтка, якій пересадили серце та печінку, з кардіологом. UW Medicine

Що сталося з жінкою?

30-річній жінці зі штату Вашингтон усього через два тижні після народження третьої дитини діагностували розшарування коронарної артерії серця. Фактором ризику стану, серед іншого, є вагітність з її гормональними змінами та стресом для організму. Часто він загоюється самостійно й не завдає великої шкоди здоров'ю, але у випадку цієї пацієнтки призвів до важкої серцевої недостатності. Жінку перевели на екстракорпоральну мембранну оксигенацію — апарат, що замінює серце й легені, прокачуючи кров організмом та проводячи її газообмін. Зазвичай на такому підтриманні пацієнти очікують пересадку серця чи легень, але молодій матері не підходили доступні органи через високу кількість антитіл до чужорідних агентів. Вони виробилися ще під час вагітності у ході нормального процесу, але з дуже високою імовірністю призвели б до відторгнення нового серця.

Навіщо видалили здоровий орган?

У трансплантології відоме явище, коли одночасна пересадка серця та печінки допомагала суттєво знизити ризик відторгнення у пацієнтів з надмірно чутливою імунною системою. Однак її проводили хворим, що потребували заміни обох органів, тоді як у цієї жінки хворим було лише серце. Між тим, лікарі Університету Вашингтона вирішили, що варто спробувати метод на пацієнтці, не маючи інших безпечних варіантів.

Донорське серце перед пересадкою жінці. UW Medicine

Донорське серце перед пересадкою жінці. UW Medicine

І серце, і печінку жінка отримала від одного померлого донора, водночас її здорову печінку пересадили іншому пацієнтові, який потребував орган. Антитіла до пересаджених органів у пацієнтки спостерігали ще протягом 65 днів, перш ніж вони зникли, а пацієнтка повернулася до звичного життя. Медики дуже задоволені результатом, хоч і визнають, що поки не зрозуміло, чому пересадка печінки захищає донорське серце. Але такі випадки, як цей, допоможуть краще зрозуміти імунологічні реакції у трансплантології. І можливо, їх вдасться відтворити медикаментами, а не пересадкою печінки.

Іншим способом обійти нестачу донорських органів розглядають трансплантацію органів від вирощених для цього модифікованих тварин. Минулого року вперше у світі людині пересадили серце свині. Однак пацієнт прожив лише два місяці, вказуючи, що технологія ще недосконала. Серед причин його смерті називають інфікування серця свинячим вірусом та введення йому антитіл, яку почали атакувати чужорідний орган.