За відрубаною головою Генріха IV створили 3D-модель його гортані

Французькі вчені реконструювали гортань короля Франції Генріха IV, голова якого була відтята під час революції 18 сторіччя. Дослідивши її за допомогою ендоскопа та комп'ютерної томографії науковці створили тривимірну модель гортані, що являє собою першу візуалізацію гортані муміфікованого суб'єкта. Наступним кроком може стати реконструкція голосу короля. Про це йдеться в журналі European Archives of Oto-Rhino-Laryngology.

Портрет короля Франції Генріха IV роботи Франса Пурбуса Молодшого. Версаль. Wikimedia Commons

Портрет короля Франції Генріха IV роботи Франса Пурбуса Молодшого. Версаль. Wikimedia Commons

Що сталося з головою короля?

Генріх IV правив Францією з 1589 по 1610 роки, та був першим королем із династії Бурбонів. У віці 57 років французький монарх був убитий двома ножовими пораненнями в груди. Його забальзамували і поховали у Сен-Дені, але в 1793 році революціонери пограбували королівську каплицю, а останки короля були обезголовлені. Голова разом із гортанню збереглася в приватних колекціях до моменту її остаточної ідентифікації в 2010 році. Було проведено велике судово-медичне та історіографічне дослідження шляхом накладання зображень комп'ютерної томографії (КТ) і похоронної маски короля. Але після того, як тіло було обезголовлено шаблею біля основи шиї, дослідження гортані не проводилося. Дослідники з Університету Версаль Сент-Квентін-ан-Івелін разом із своїми французькими колегами вирішили встановити точний морфологічний опис гортані і створити її тривимірну реконструкцію на основі дослідження забальзамованих останків і КТ.

Муміфікована голова короля Генріха IV / Robin Baudouin et al., / European Archives of Oto-Rhino-Laryngology, 2022

Муміфікована голова короля Генріха IV / Robin Baudouin et al., / European Archives of Oto-Rhino-Laryngology, 2022

Як створювали тривимірну модель гортані?

Гортань досліджували за допомогою мікрохірургічних інструментів та гнучкого ендоскопа з відеозаписом. Комп'ютерна томографія надала дані зрізів черепа, що дозволило візуалізувати його у різних площинах. Рот був у напіввідкритому стані, ні язика, ні м'якого піднебіння видно не було. Через те, що доступ до гортані був перекритий бальзамуючим матеріалом, довелося проводити ендоскопію через трахею. Найважливішою знахідкою цієї роботи стало те, що внутрішня частина гортані вкрита кальцинованою плівкою, завдяки якій збереглася форма. Тобто на відміну від язика, форма якого не збереглася, голосові складки та гортань чітко ідентифікувалися.

В результаті вдалося створити першу 3D-модель гортані муміфікованої людини. Розміри реконструйованої гортані становили 34,38 міліметра у висоту, 36,80 у ширину та 38,65 міліметра у довжину. Це перший крок до подальших поглиблених досліджень гортані і навіть до реконструкції голосу короля, який у майбутньому науковці сподіваються конкретизувати.

3D-реконструкція гортані короля Генріха IV. А. Вигляд зверху. В. Вид зліва збоку. С. Вид спереду. D. Вид ззаду

3D-реконструкція гортані короля Генріха IV. А. Вигляд зверху. В. Вид зліва збоку. С. Вид спереду. D. Вид ззаду

Що у мумій в голові?

🤕Томографія пари мумій часів доколумбової Америки показала, що перед смертю вони постраждали від ударів по голові

🤰 У мумії, яка виявилася не вагітною, виявили пухлину голови. Вона і могла стати причиною смерті

🤯А іноді від мумій взагалі лишається сама лише голова. Але і за нею можна уточнить стать, приблизний вік та навіть причини смерті