Європейська ракета Vega C успішно вивела на орбіту супутник після дворічної перерви
Європейська ракета-носій Vega C після дворічної перерви успішно вивела на сонячно-синхронну орбіту на висоті 700 кілометрів супутник радіолокаційного зондування Землі Sentinel-1C Європейського космічного агентства (ESA). Запуск відбувся 5 грудня з космодрому Куру у Французькій Гвіані, що знаменує відновлення незалежних європейських запусків космічних апаратів. В ESA уже запланували чотири запуски ракети у 2025 році та ще п’ять — у 2026. Про хід запуску повідомили на YouTube-сторінці компанії-оператора Arianespace.
Як вдалося запустити супутник?
Після невдачі першої комерційної місії, коли два супутники, які виводила багатоступенева ракета Vega C, були втрачені через несправність сопла двигуна Zefiro-40, ракета пройшла етап вдосконалення протягом наступних двох років. Успішний цьогорічний запуск став шостим в рамках місій супутників Sentinel, що реалізуються за програмою моніторингу клімату Copernicus. Супутник Sentinel-1C використають для покращення радіолокаційного знімання та моніторингу довкілля, і він замінить апарат Sentinel-1B, який вийшов з ладу майже три роки тому.
Супутник Sentinel-1C був оснащений радаром SAR, який дозволяє отримувати високоякісні радарні знімки незалежно від погодних умов і освітленості. Ці знімки будуть корисними для відстеження різноманітних явищ, таких як осідання ґрунту, структурні пошкодження та зміни в навколишньому середовищі. Серед нових можливостей супутника оснащення антеною автоматичної ідентифікації, яка забезпечує більш точне відстеження суден, що дозволяє запобігати зіткненням і здійснювати ефективніше спостереження за морем.
Термін служби супутника становить сім років з можливістю продовження до 12, після чого передбачено його повторний вхід в атмосферу. Запуск ракети Vega C став значною подією для програми малих ракет Європейського космічного агентства і показав ефективну співпрацю між Arianespace, ESA та Європейською Комісією.
- А про те, як запуски європейських ракет Vega-C та Ariane 6 роблять ESA незалежною від росії та як узагалі наукова спільнота позбувається російського впливу, — розповідаємо у матеріалі «Наукова «спецоперація». Як світ науки відвертається від росії».