Японія запустила у космос телескоп XRISM і місячний модуль SLIM

Японське агенство аерокосмічних досліджень (JAXA) запустило у космос рентгенівський телескоп XRISM та місячний посадковий модуль SLIM. Очікується, що 2024 року модуль висадиться на Місяці з безпрецедентною точністю — у межах сто метрів від розрахованого місця посадки, на відміну від типової для попередніх апаратів похибки в кілометри. Про запуск повідомляється на сайті JAXA.

Запуск ракети H-IIA з телескопом XRISM та місячним модулем SLIM. Kyodo / Reuters

Запуск ракети H-IIA з телескопом XRISM та місячним модулем SLIM. Kyodo / Reuters

Чим ще особливі апарати?

Апарати вивела у космос ракета-носій H-IIA, яка стартувала з Космічного центру Танеґасіма. Телескоп XRISM, який вона вивела на орбіту, оснащений спектрометром Resolve та камерою Xtend, які допоможуть науковцям вивчати динаміку галактичних скупчень, природу чорних дір та походження хімічних елементів у Всесвіті, серед іншого.

Посадковий модуль SLIM, назва якого є абревіатурою від Smart Lander for Investigating Moon, дістанеться Місяця на початку 2024 року, долаючи довгу траєкторію заради економії палива. Окрім того, що SLIM має сісти на поверхню супутника з небаченою точністю, у чому допоможе навігаційна система з аналізом фотографій у режимі реального часу, він вирізняється ще й легкою вагою, яка має зробити дешевшими й частішими місячні місії. На супутнику SLIM займатиметься дослідженням походження Місяця, вивчаючи біля кратера Шіолі склад каменів, що походять із місячної мантії.

  • Перший японський місячний модуль, Hakuto-R, так і не дістався супутника. Хоч він успішно пройшов усі перші етапи місії, але розбився об поверхню Місяця, неправильно визначивши висоту при посадці.