Японія запланувала місію на супутник Марса Фобос на вересень 2024

Японська космічна агенція JAXA обрала вересень 2024 року місяцем запуску своєї місії до супутника Марса Фобоса. Космічна станція Martian Moons eXploration доставить на Фобос ровер, а також модуль, що збере з супутника зразки, а потім відправиться назад на Землю. Про плани JAXA розповіло видання New Scientist.

Художнє зображення японської станції на тлі Марса і Фобоса. JAXA

Художнє зображення японської станції на тлі Марса і Фобоса. JAXA

Що шукатимуть на Фобосі?

Місію Martian Moons eXploration (MMX) JAXA почала розробляти ще у 2020 році з метою вперше доставити на Землю зразки із найбільшого супутника Марса Фобоса. Вважається, що у цих зразках будуть не лише підказки до формування марсіанських супутників, а й рештки мікроорганізмів, які на них могло занести з Марса, наприклад, внаслідок зіткнення з астероїдами. У вересні 2024 року MMX запустять з японського космічного центру Танеґасіма, а вже через рік станція має дістатися орбіти Марса. Біля планети вона скоригує свою траєкторію та наблизиться до Фобоса, водночас збираючи дані про сусідній Деймос. На Фобос здійснить посадку посадковий модуль та розгорне ровер, що вивчатиме поверхню супутника. Всього місія доставить на Фобос 11 наукових інструментів, зокрема й для відбору зразків, з якими посадковий модуль потім відправиться на Землю й доставить їх приблизно у 2029 році.

  • На 2024 рік запланована і ще одна позаземна посадка японської місії — місячного модуля SLIM. Вже зараз він вийшов на орбіту Місяця й отримав кілька фото супутника, у 20 січня має здійснити посадку на його видимому боці.