Восьминоги залізли у скляні банки, жаби — у дупла, а дрони дісталися підземель

Восьминоги обрали для укриття скляне сміття, яке потрапило на дно водойм, а ропухи, імовірно, також для укриття видерлися на дерева. Дронам знайшли роботу під землею та пристосували до колективної праці, а космічний телескоп «Джеймс Вебб» потрапив у кадр космічній обсерваторії «Гая». Ці та інші новини минулого тижня — у нашому традиційному дайджесті!

Біологи розібралися зі сміттєвими вподобаннями восьминогів

Група вчених зібрала 261 відео та фотографії восьминогів, яких застали за взаємодією з людським сміттям. З'ясувалося, що головоногі не просто не гребують людським непотребом, а і навіть конкурують за нього, пристосовуючи як укриття. Вони віддають перевагу скляним виробам, як-от пляшкам з-під напоїв та банкам, які потрапили на морське дно. До того, як тваринам у щупальці стало потрапляти сміття, вони послуговувалися, наприклад, мушлями двостулкових молюсків. Які часи, таке і підводне житло.

GIPHY

GIPHY

Люди палеоліту вирішили зберігати старі кам'яні знаряддя своїх предків

Досліджуючи 49 крем'яних інструментів часів нижнього палеоліту, які мають ознаки повторного використання, вченим здалося, що «друге життя» знаряддям давні люди давали не просто так. Хоча предметами все ж користувалися — видно, що їх піддавали мінімальним змінам, але намагалися вберегти. Причому вони могли і просто виготовити нові. Тож, на думку дослідників, жителі давнього поселення на території Ізраїлю, зберігаючи такі предмети, розуміли, що вони були кимось раніше виготовлені, і таким чином віддавали шану предкам. А як ви пояснюєте, чому досі не викидаєте ту чи іншу річ?

Дронів навчилися об'єднувати у роборуку

Інженери вирішили взяти інший напрямок у роботі з вантажами та дали підняти кілограм ваги з'єднаним між собою дронам. Створена роборука являє собою модульну конструкцію, де кожна ланка — незалежна частина, з двома коптерами на кінцях. Об'єднані спеціальним механізмом такі ланки вміють перерозподіляти навантаження, завдяки чому можуть підхопити вантаж вагою 1,28 кілограма. За словами розробників, система масштабована, тож ланок може бути набагато більше.

SNU INRoL / YouTube

SNU INRoL / YouTube

Дрон огорнули вуглецевою піною і запустили в шахту

Продовжуючи тему того, для чого ще можна перекваліфікувати дрони і що змусити їх робити, не можна пройти повз цей коптер, який зорієнтувався у темряві норвезьких шахт. За допомогою камери, тепловізора і лідара, дбайливо захищений корпусом з вуглецевої піни дрон, політав незнайомими собі тунелями і повернувся до того, як у нього скінчився заряд акумулятора. Завдяки новому корпусу дрони тепер зможуть зайняти не лише повітряний, а і підземний простір. Про побоювання людиноподібних роботів щодо того, що дрони займуть їхні робочі місця, поки не повідомлялося.

Так виглядають дрони андеграунду. De Petris et al.

Так виглядають дрони андеграунду. De Petris et al.

Космічна обсерваторія «Гая» сфотографувала телескоп «Джеймс Вебб» на зоряному тлі

Друга точка Лагранжа системи Земля-Сонце, куди відправили на найближчі десять років працювати телескоп імені Джеймса Вебба, є робочим місцем і для інших космічних апаратів. І з'ясувалося, що найочікуваніший апарат цього року, потрапляє у поле зору європейської оптичної обсерваторії «Гая», яка прибула на цю орбіту ще у січні 2014 року.

«Гая» займається складанням мапи розподілу зірок у нашій галактиці. І 18 лютого їй на очі з відстані близько мільйона кілометрів трапився «Джеймс Вебб», знімок частини неба з яким вчені спеціально зберегли. З-поміж зірок він виглядає блідою цяткою, в якій астрономам вдалося ідентифікувати телескоп.

«Джеймс Вебб» поруч з кількома яскравими зірками на знімку «Гаї». ESA / Gaia / DPAC

«Джеймс Вебб» поруч з кількома яскравими зірками на знімку «Гаї». ESA / Gaia / DPAC

Чотириногий робот-гепард обігнав попередню версію самого себе

Розробка американських інженерів — чотириногий робогепард Mini Cheetah — пробіг на швидкості 3,9 метра на секунду і встановив власний рекорд. Крім того, для нього перешкодою не стали і насип з гальки, і крижана поверхня, а заразом він ще і побив свій рекорд з крутіння на місці та розкрутився до швидкості 5,7 радіана на секунду. У цьому йому допоміг новий підхід до навчання «на пробах і помилках», де алгоритм не використовував попередню навчальну модель.

MITCSAIL / YouTube

MITCSAIL / YouTube

Люди повірили у свої пілотні вміння завдяки відео з пілотом

Чули про ефект Даннінга — Крюґера? Чим нижчий рівень знань вашого співрозмовника на цю тему, тим компетентнішим він себе у ній вважатиме. Тому відповідайте на це питання обережно та ще більш обережно читайте цей текст: з'ясувалося, що люди оцінюють свої можливості на основі того, як легко вони засвоїли інформацію. Добровольці подивилися німе трихвилинне відео, у якому пілот саджає літак (професійний пілот назвав це відео цілком безкорисним як інструкцію), а потім заявили, що могли б посадити літак.

У добровольців, які відео не бачили, такої впевненості не було. На думку вчених, така ілюзія виникає через простоту сприйняття дій пілота та неможливість побачити цілісну картину без відповідних знань. А ми тепер знаємо проблему «простоти» кулінарних рецептів на YouTube.

GIPHY

GIPHY

Звичайних ропух Британії помітили на деревах. Біологи розбираються, що змусило їх вилізти на три метри над землею

Якщо ви не знали, що заважає жабам лазити деревами та іншими вертикальними поверхнями, то могли здогадуватися: вся річ у коротких ногах і важкому тілі. Деяким видам безхвостих амфібій щастить з анатомією більше, але зазвичай на деревах жаб і ропух шукати не варто. Втім, 2016 року в Англії на одному з дерев, у гнізді соні, помітили ропуху. Ця амфібія стала причиною палких дискусій серед фахівців і роль руйнівників міфів дереволазіння серед ропух взяли на себе науковці Кембридзького університету.

З'ясувалося, що європейські земноводні були обділені дослідженнями і вчені почасти займалися водними і наземними біотопами. Тому біологи озброїлися роботами про британських ссавців, які живуть у деревному середовищі, і з'ясували — досі було невідомо про принаймні 53 випадки дереволазіння серед амфібій. Ропухи обирали гнізда птахів і сонь, хоча з самими власниками житла не сусідували. Одна з ропух видерлася аж на 2,8 метра навіть зі своїм присадкуватим тілом і коротким ногам, чим остаточно зруйнувала міфи про себе і своїх родичів.

Навіщо це амфібіям? Біологи не певні: чи то їх приваблюють порожнини дерев, чи то це хороша схованка, чи то навіть місце для обіду комахами. Однак тепер остаточно: якщо ви не чекаєте на ропуху у гнізді, то це не означає, що її там немає.

Доросла та незріла ропуха в дуплі на висоті 0,93 метра. Henry Andrews / bioRxiv, 2022

Доросла та незріла ропуха в дуплі на висоті 0,93 метра. Henry Andrews / bioRxiv, 2022