Виправлення одного гена відновило імунітет підлітка зі вродженим імунодефіцитом

Невеликі виправлення в одному гені відновили імунітет у підлітка з хронічною гранулематозною хворобою, яка уражає імунні клітини та призводить до нездатності боротися з інфекціями. Завдяки лікуванню в підлітка збільшилася кількість нейтрофілів — імунних клітин, які найбільше страждають через цю хворобу. Однак попри успіх компанія-розробник планує передати подальшу розробку цієї технології лікування іншим компаніям через великі витрати та низький попит на таке лікування. Про це повідомили в Nature.

Зображення принципу роботи технології редагування геному CRISPR–Cas9, від якої використана для лікування підлітка технологія відрізняється більшою точністю в невеликих виправленнях. Shutterstock

Зображення принципу роботи технології редагування геному CRISPR–Cas9, від якої використана для лікування підлітка технологія відрізняється більшою точністю в невеликих виправленнях. Shutterstock

Які зміни в геномі допомогли позбутися вродженого імунодефіциту?

Оскільки найпоширенішу форму хронічної гранулематозної хвороби спричиняє мутація, пов’язана з заміною всього двох нуклеотидів, тобто будівельних блоків ДНК, то дослідники шукали спосіб виправити цю мутацію з найменшим втручанням у решту геному. Для цього використали технологію первинного редагування, яка здатна з високою точністю робити такі маленькі виправлення, на відміну від традиційної CRISPR–Cas9, яка більше підходить для виправлення великих ділянок.

У пацієнта взяли зразки стовбурових клітин, у яких провели необхідні виправлення, а потім повернули у тіло підлітка. Перед цим йому довелося пройти курс хімієтерапії, який позбавив би його залишків патологічних стовбурових клітин, подібно до того, як це роблять під час лікування раку крові. Завдяки таким процедурам у підлітка відновилася робота двох третин нейтрофілів, чого достатньо для відновлення його імунітету.

Однак терапія має і недоліки, першим із яких є необхідність проходження хімієтерапії. Іншим є висока вартість лікування, яка для інших подібних генетичних терапій становить понад два мільйони доларів за одну дозу. Зрештою, має минути не менш як пів року, а то й рік, перш ніж науковці впевняться, що нові нейтрофіли здатні залишатися в організмі пацієнта та боротися з інфекціями.

Які хвороби лікують за допомогою генної терапії

🧬 Позбавити дітей іншої форми вродженого імунодефіциту науковці змогли завдяки доставленню в стовбурові клітини потрібного їм гена за допомогою вірусу-носія.

💊 Тим часом ліки від серповидноклітинної анемії та бета-таласемії на основі CRISPR схвалили до використання у Сполученому Королівстві. А у США такі ліки від бета-таласемії стали найдорожчими в історії.

❤️‍🩹 Іншим підходом для лікування таких хвороб є заміна єдиного нуклеотиду. І така терапія врятувала немовля від потенційно смертельної хвороби печінки.