Викид пилу від посадки «Чандраяна-3» на Місяць побачив з космосу «Чандраян-2»

Індійський орбітальний апарат «Чандраян-2» роздивився пил, який здійнявся з поверхні Місяця при посадці апаратів місії «Чандраян-3». За оцінками вчених, двигуни посадкового модуля розкидали пил на площу у понад сотню квадратних метрів. Спостереження допоможе краще зрозуміти геологію місця посадки індійської місії. Про це розповіло видання Space.com. Стаття вчених опублікована у Journal of the Indian Society of Remote Sensing.

Ілюстрація орбітального апарата «Чандраян-2». ISRO

Ілюстрація орбітального апарата «Чандраян-2». ISRO

Яка місія у «Чандраяна-2»?

«Чандраян-2» прибув на навколомісячну орбіту для вивчення супутника у серпні 2019 року. Пізніше від нього відділився посадковий модуль, який мав здійснити посадку на супутнику та доставити місяцехід. Утім, цей етап місії виявився невдалим, і посадковий апарат розбився. Тепер «Чандраяну-2», який лишився працювати на орбіті, пощастило спостерігати з висоти 100 кілометрів приземлення посадкового модуля третьої індійської місії на Місяць — «Чандраян-3», яка стартувала 14 липня 2023 року.

Як виявили розкиданий пил?

Астрономи вивчали зображення південного полюса Місяця, де 23 серпня здійснив посадку модуль «Вікрам» з ровером «Праґ'ян». Порівнюючи світлини до та після посадки, вчені виявили, що після неї на Місяці з'явилася область, яка інакше відбивала світло. Вона утворилася через пошкодження цілісності верхніх шарів реголіту Місяця під дією двигунів «Вікрама».

Викиди пилу, які виявив «Чандраян-2». Swati Singh et al. / Journal of the Indian Society of Remote Sensing, 2023

Викиди пилу, які виявив «Чандраян-2». Swati Singh et al. / Journal of the Indian Society of Remote Sensing, 2023

За оцінками дослідників, під час посадки апарати перемістили близько двох тонн реголіту на площу у близько 108,4 квадратного метра. Дослідження не лише підтверджує успіх місії «Чандраян-3» ще й з орбіти, а і дозволяє оцінити характеристики реголіту на південному полюсі Місяця, адже досі жодні апарати не здійснювали посадку у цьому регіоні.

  • Наразі місія «Чандраян-3» завершилася. Модуль «Вікрам» завершив основну наукову програму і перейшов у сплячку, як і ровер «Праґ'ян».